Mała książeczka z alfabetem zrobiona własnoręcznie przez dziecko. Dzięki wyszukiwaniu obrazków rozpoczynających się na daną głoskę dziecko ćwiczy słuch fonematyczny a tym samym robi pierwszy krok w nauce czytania. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy:)

Materiały i przybory:

  • papier ksero: biały i kolorowy
  • włóczka lub wstążeczka
  • nożyczki
  • klej
  • ulotki reklamowe z różnych sklepów, gazety

1. Papier ksero- zarówno biały jak i kolorowy- przecinamy na pół a następnie składamy.

2. Na zewnątrz dajemy jedną kolorową kartkę, białe do środka. Całość przewiązujemy włóczką lub kolorową wstążką tak, by powstała książeczka.

3. Ze starych gazet wycinamy napis "Alfabet" i przyklejamy na okładce książeczki.

4. Wycinamy kolejne litery alfabetu i przyklejamy na stronach książeczki. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko uczyło się rozpoznawać litery, to prosimy je o odnajdywanie liter wg pokazanego przez nas wzoru.

5. W prospektach i starych ulotkach reklamowych dziecko wyszukuje produkty, których nazwy rozpoczynają się na określone głoski. Następnie wycina je i przykleja na stronach książeczki. Dla ułatwienia możemy dziecku powiedzieć: A jak autobus, ananas... lub pokazać stronę broszury na której jest właściwy obrazek.

alfabet nauka

alfabet książeczka zrobiona przez dziecko

Kolejne strony z książeczki:

nauka alfabetu z gazety

Własnoręcznie przygotowana książeczka z obrazkami rozpoczynającymi się na kolejne litery alfabetu to dobry pomysł na nudne popołudnie. To także mądry pomysł na wspieranie dziecka w stawianiu pierwszych kroków na drodze nauki samodzielnego czytania.

książeczka dla dzieci alfabet

Gorąco zachęcam do zabaw edukacyjnych z użyciem materiałów eko 🙂 Rozwija nas i uczy świadomego korzystania z zasobów przyrody nasze dzieci.


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!