Dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami więc najbardziej naturalną metodą nauki jest nauka polisensoryczna. Zwykle nauka liter odbywa się tylko w oparciu o zmysł wzroku. Niezależnie czy to maluch, czy nieco starsze dziecko polecam do tradycyjnego modelu nauki włączyć poznawanie liter z wykorzystaniem zmysłu dotyku. Do tego celu można własnoręcznie przygotować alfabet sensoryczny. Wystarczy tektura i klej na gorąco!

Materiały i przybory:

  • grubsza tektura
  • nożyczki
  • czarny pisak
  • klej na gorąco

Z tektury wycinamy zestaw prostokątów o wymiarach około 7cm na 9cm, po jednym prostokącie na każdą literę alfabetu. Czarnym pisakiem kreślimy litery - najlepiej najprostsze drukowane, bo te są najłatwiejsze do nauczenia się dla dziecka.
Na napisane pisakiem litery nanosimy warstwę kleju na gorąco. Pozostawiamy do wystygnięcia.

Wprowadzanie dziecka w świat liter może być wspaniałą przygodą. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na zabawy z wykorzystaniem naszego alfabetu sensorycznego.

1. Odbijanie liter na kartce papieru metodą frotage.

Podkładamy wybraną literę pod kartkę papieru i zamaszystymi ruchami rysujemy kredką świecową po papierze. Kredkę należy trzymać równolegle do kartki i mocno przyciskać. To dobry sposób na zapoznanie z literami.

2. Odwzorowywanie liter w kaszy

Na tackę lub do płaskiej foremki do ciasta wkładamy na dno kolorową kartkę papieru a następnie wsypujemy niezbyt dużą ilość kaszy manny. Wybieramy karteczkę z literą, nazywamy ją, dziecko poznaje kształt litery wodząc po niej paluszkiem a następnie kreśli literę w kaszy. Litera znika po potrząśnięciu tacką, można się więc bawić wielokrotnie.

3. Rozpoznawanie liter po kształcie

Dziecko zamyka oczy i losuje literę, następnie wodząc po niej paluszkami stara się ją rozpoznać i nazwać. Warto zacząć od pierwszych liter imienia dziecka i jego najbliższych:)

4. Zagadki

I znowu zabawa z zamkniętymi oczami. Wybieramy 3 podobne kształtem litery i prosimy o odnalezienie jednej z nich tylko po dotyku.

5. Litery sensoryczne

Gromadzimy różne drobne przedmioty: guziki, kasztany, szklane kamyki, pomponiki, druciki kreatywne i z ich pomocą układamy kształt liter. Nauka liter może być świetną zabawą, którą pokochają wszystkie dzieci!

Oczywiście wybrane aktywności proponujemy dziecku w różnych odstępach czasowych niedopuszczając, by dziecko się znudziło:) Zapoznanie z literami w sposób polisensoryczny sprawia, że dziecku łatwiej jest zapamiętać ich kształt a to przecież pierwszy krok w nauce czytania!

Serdecznie zachęcam do stworzenia własnego alfabetu sensorycznego!

Zapraszam również do zapoznania się z naszymi innymi pomysłami na pierwsze kroki w nauce liter.


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!