Umiejętność zapinania i rozpinania guzików te jeden z kluczowych elementów samodzielności w zakresie ubierania się dziecka. Kształtowanie samoobsługi w zakresie ubierania się pozwala dziecku na samodzielne decydowanie odnośnie ubioru. Naukę zapinania guzików najlepiej ćwiczyć w czasie zabawy, ja przygotowałam mojemu dziecku arbuza z pestkami zapinanymi na guziki:)

Materiały i przybory:

  • kolorowy filc- czerwony, jasny zielony, ciemny zielony, czarny
  • nożyczki, ołówek
  • talerzyk do odrysowania kształtu
  • igła, kolorowe nici i szpilki
  • guziki

Aby wykonać arbuza należy z filcu w kolorach: czerwonym, jasnozielonym oraz ciemnozielonym wyciąć 3 półkola. Ja odrysowałam moje od talerzyka. Wszystkie elementy spinamy szpilkami i zszywamy razem na kształt arbuza.

Do arbuza przyszywamy kolorowe guziki. Z czarnego filcu wycinamy nasionka, na środku robimy nacięcie - to dziurka na guzik.

Pomoc do nauki zapinania guzików jest gotowa!

Zapinanie guzików to nie tylko umiejętność pozwalająca na samodzielne ubranie się dziecka. To również znakomite ćwiczenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Nauka zapinania i odpinania guzików to także doskonały trening koncentracji uwagi, wytrwałości i cierpliwości w pokonywaniu trudności.

Lato to czas, w którym można spokojnie i z cierpliwością wspomóc dziecko w nauce czynności samoobsługowych. Nie ma pośpiechu w porannym zbieraniu się do przedszkola.
Arbuz do nauki zapinania guzików to połączenie rękodzieła z edukacyjną pomocą stworzoną na potrzeby dziecka.


Zobacz też nasze inne pomysły na wykorzystanie guzików w zadaniach dla dzieci:


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!