Gdyby spytać mojej córki, jaki zapach lubi najbardziej na świecie to odpowiedziałaby – zapach zakwasu i pieczonego chleba! Tak więc piekę ten chleb dla niej i dla nas wszystkich:) Po wielu próbach udało mi się osiągnąć taki smak, pulchność oraz prostotę wykonania, aby robić go bez ociągania się.

Jest to zwykły, codzienny chleb pszenno- żytni na zakwasie i suchych drożdżach z dodatkiem oliwy oraz nasion: siemienia lnianego, sezam i mojego ukochanego słonecznika. Odpowiednio przechowywany jest równie smaczny nawet na 3 dzień po upieczeniu. Z podanych składników wchodzą dwa bochenki o wadze około 850 gr. Ja zagniatam ciasto w maszynie do pieczenia chleba ale mój chleb wyrasta w misce a jest pieczony w piekarniku.

Składniki:

  • zakwas z poprzedniego pieczenia
  • 300 g mąki żytniej
  • 300 g mąki pełnoziarnistej pszennej
  • 400 g mąki chlebowej pszennej
  • mała, płaska łyżka miodu (lub 2 łyżeczki cukru)
  • 20 g soli (3 płaskie łyżeczki)
  • 7 g suchych drożdży (1 opakowanie)
  • 750 ml wody

Przygotowanie i odżywienie zakwasu przed pieczeniem

Na 1- 2 godziny przed planowanym zagnieceniem ciasta na chleb wyjmujemy odłożony z poprzedniego pieczenia zakwas i odżywiamy go. W tym celu do słoiczka z zakwasem dolewamy około 20-30 ml ciepłej wody, dodajemy łyżkę mąki chlebowej i dobrze mieszamy. Odstawiamy zakwas w ciepłe miejsce i czekamy aż ruszy [powiększy swoją objętość i pojawią się bąbelki].

Do maszyny do pieczenia chleba wlewamy zakwas oraz 750 ml ciepłej wody a następnie dodajemy płaską łyżkę miodu. Miód należy rozmieszać w wodzie, można go też zastąpić dwoma łyżeczkami cukru.

Mąkę do wypieku chleba należy przesiać przez sito – dzięki temu będzie on ładnie rósł. Mąkę pełnoziarnistą również przesiewam a na koniec dodaję pozostałe na sitku otręby. Do mąk dodać 1 opakowanie suchych drożdży oraz sól, wymieszać. Tak przygotowaną mieszankę dodać do maszyny i ustawić na 15 min wygniatania ciasta.

Jeśli widzimy, że ciasto na chleb jest bardzo rzadkie można dosypać 1 – 2 łyżki mąki chlebowej. Jeśli ciasto wydaje się zbyt twarde dolać ok 10 – 20 ml wody.

Zagniecione ciasto przełożyć do dużej miski lub innego dużego naczynia, przykryć ściereczką i pozostawić na 1 godzinę do wyrośnięcia. Gdy chleb już pięknie wyrośnie odłożyć do słoiczka 2 łyżki ciasta – to jest właśnie zakwas – i pozostawić w lodówce do następnego pieczenia.

Ciasto chlebowe jeszcze raz zagnieść – tym razem ręką – dodając 5 łyżek oliwy oraz nasiona sezamu, lnu oraz słonecznika. Można pominąć jeden rodzaj nasion lub zastąpić go innymi np.: pestkami dyni lub makiem – w zależności od upodobań.

Dwie foremki o wymiarach 12×30 cm wykładamy papierem do pieczenia, smarujemy oliwą a następnie wysypujemy otrębami [lub delikatnie mąką a potem nasionami słonecznika].

Zagnieciony chleb dzielimy na pół i przekładamy do foremek. Po wierzchu delikatnie smarujemy wodą i jeśli lubimy posypujemy ulubionymi nasionami. Odstawiamy na 1 godzinę do wyrośnięcia.

Wyrośnięty chleb wstawiamy do nagrzanego do 220*C piekarnika. Piec 15 minut w temperaturze 220*C, po tym czasie temperaturę zmniejszyć do 190* i piec jeszcze 30 minut. Upieczony chleb po popukaniu wydaje głuchy dźwięk.

Po upieczeniu wyjąć chleb z foremek i studzić na kratce. Jeszcze gorący posmarować po wierzchu wodą.

chleb codzienny, na co dzień na zakwasie

Na początku piekłam ten chleb w jednej, większej formie ale o wiele lepiej się przechowuje dwa bochenki chleba – nie schną tak szybko a do tego łatwiej się kroi.

przepis na pyszny chleb na zakwasie

Suszony zakwas

Pojemnika z maszyny do pieczenia chleba nie myję! Kiedy resztki ciasta chlebowego dokładnie wyschną kruszę je i umieszczam w słoiczku to jest suszony zakwas. Po kilku pieczeniach mam go odpowiednią ilość, by w razie dłuższej przerwy w pieczeniu chleba ponownie mieć mój zakwas. Wystarczy wtedy do ususzonego zakwasu dolać wody, dosypać łyżkę mąki i dokładnie wymieszać. Słoiczek z zakwasem należy koniecznie umieścić w ciepłym miejscu. Po 2- 3 godzinach znowu dolać ciepłej wody i dosypać kolejną łyżkę mąki. Dokładnie wymieszać. Odnowienie zakwasu zajmuje mi zwykle ok 12 godzin, po tym czasie można przystąpić do pieczenia chleba.


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!