Ćwiczenie w dodawaniu z użyciem klamerek. Zadanie polega na przypięciu brakującej liczby będącej składnikiem dodawania, tak by uzyskać określony wynik. Przygotowane zadania można wykorzystywać wielokrotnie, aż dziecko nauczy się wykonywać je bezbłędnie.

Materiały i przybory:

  • karton lub tektura
  • biały papier
  • nożyczki
  • dziurkacz ozdobny w kształcie koła- mały i duży
  • czarny marker
  • klej
  • klamerki do bielizny

1. Z kartonu lub grubej tektury wycinamy prostokąty.
2. Z białego papieru przy pomocy dziurkacza w kształcie koła wycinamy kółka. Na kółkach piszemy liczby. Ja używałam dużych kółek do wyników a małych do składników dodawania.
3. Kółka z wypisanymi liczbami przyklejamy na prostokąty: po dwa tworząc zadania, trzecią liczbę naklejamy na klamerkę do bielizny. Markerem rysujemy kreski oraz znak +.

Zadaniem dziecka jest dopięcie brakującej liczby tak, by dodawanie było prawdziwe.

W czasie obliczeń dziecko może sobie pomagać licząc na palcach lub używając liczmanów. To naturalny etap w rozwoju dziecka. Dziecko potrzebuje wielu okazji do ćwiczeń i wielu powtórzeń, by sprawnie liczyć.

Przygotowałam 14 zadań i 9 klamerek z kolejnymi liczbami. Dla utrudnienia wyniki dodawania to: 6, 7, 8, 9 i 10. Tych na dziesięć jest oczywiście najwięcej.

Dzięki większej liczbie zadań niż odpowiedzi możemy swobodnie dobierać zadania do możliwości dziecka, na bieżąco podawać łatwiejsze lub trudniejsze zadania. Można też na początku wykonywać tylko te zadania, które dziecko już umie zrobić samodzielnie lub losować.

Mojemu dziecku bardzo spodobało się to ćwiczenie:) Połączenie liczenia i manipulacji to doskonały sposób na uatrakcyjnienie procesu nabywania biegłości w nauce dodawania do 10.

Bardzo lubię również odwracanie ról, czyli dorosły rozwiązuje zadania a dziecko sprawdza prawidłowość ich wykonania. Oczywiście – dorosły powinien choć raz się pomylić!
Dobra zabawa murowana i sygnał, że każdy może się pomylić lub zrobić coś źle! Poza tym sprawdzanie poprawności rozwiązań to też znakomite ćwiczenie w liczeniu:)

Miłej zabawy!