Zabawa z ciastoliną to wspaniała frajda! Łatwość jej modelowania, konsystencja i zapach są dla dziecka niezwykle atrakcyjne. Każde z moich dzieci przechodziło "fazę" na zabawę ciastoliną. Przy pierwszym dziecku kupowałam gotową w sklepie, ale już moje drugie dziecko pomaga mi dzielnie przy robieniu kolejnych porcji ciastoliny. Dziś zrobiłyśmy błyszczącą, bo teraz oczywiście nie ma nic piękniejszego niż mieniący się brokat;)

Materiały i przybory:

  • 70 gr mąki
  • 50 gr soli
  • 1 łyżeczka oleju
  • 1 łyżeczka creme of tartar [kwaśny winian potasu]
  • kilka kropli olejku migdałowego
  • 100 ml wody
  • niewielki garnek, deska
  • sypki brokat i błyszczące, malutkie gwiazdeczki

1. Do garnka wsypujemy mąkę, sól oraz creme of tartar, dodajemy olej i mieszamy. Pierwszą domową ciastolinę przygotowałam bez creme of tartar i niestety już następnego dnia zrobiła się lepka i nie dało się nią w końcu bawić.

2. Do przygotowanej mieszanki dodajemy dokładnie odmierzoną porcję wody, olejek zapachowy.

masa plastyczna przepis

3. Tak powstałą masę dokładnie mieszamy, aż do uzyskania jednorodnej konsystencji.

idealny przepis na ciastolinę diy

4. Garnek z tak przygotowaną miksturą stawiamy na małym ogniu i podgrzewamy stale mieszając. Masa pod wpływem podgrzewania zgęstnieje. To zadanie do wykonania dla dorosłych!

jak zrobić domową ciastolinę przepis

5. Wyjmujemy cisto z garnka i gdy nieco ostygnie ugniatamy aż do uzyskania jednolitej masy. Dodajemy trochę sypkiego brokatu i małych, błyszczących gwiazdeczek. Ponownie zagniatamy. Jeśli chcemy mieć kolorową ciastolinę na tym etapie dodajemy barwnik spożywczy i zagniatamy do uzyskania jednolitego koloru. Nasza ciastolina ma naturalny kolor, bez żadnego barwnika.

mieniąca się ciastolina domowa

Dzieci uwielbiają zabawy z domową ciastoliną- uwielbiają łatwość z jaką można ją kształtować, rozgniatać i ponownie formować w bryłę. Oczywiście te czynności mają też wymiar edukacyjny - znakomicie rozwijają zdolności manualne.

Z podanych proporcji uzyskasz dwa standardowe kubeczki ciastoliny. Trzeba ją przechowywać w zamkniętym pojemniku, bo inaczej stwardnieje tak, jak każda inna ciastolina.

przepis domową ciastolinę brokatową

Domowa ciastolina - idealny przepis 🙂

domowa ciastolina idealny przepis


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!