Uwielbiam ją! Domowa granola jest po prostu przepyszna:) Kocham wszystkie nasiona jakie tam wrzucam, suszone owoce i te aromatyczne dodatki, które nadają granoli ten charakterystyczny, cudowny smak… Do tego, mam jeszcze magiczny patent na wydobycie z granoli wszystkich ukrytych w niej aromatów! Zanim wsypię porcję granoli do mleka podgrzewam ją – tuż przed podaniem – na patelni. W ciągu kilku chwil napełnia boskim zapachem prażonych migdałów i cynamonu cały dom… I smakuje jeszcze lepiej niż zwykle, choć to prawie niemożliwe:)
Polecam serdecznie!

Składniki:

  • 500 g płatków owsianych
  • 300 g rodzynek
  • 250 g całych migdałów
  • 1 duże starte jabłko [około 180 g]
  • 120 g słonecznika
  • 120 g sezamu
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 2 łyżki oleju słonecznikowego lub innego o neutralnym smaku
  • 4 łyżki płynnego miodu
  • 50 g cukru [jeśli lubisz słodszą granolę możesz dodać do 100 g cukru]
  • ewentualnie po jednej łyżce wiórków kokosowych na każdą porcję do podania

Wszystkie suche produkty wsypać do dużej miski i dokładnie wymieszać.
Jabłko zetrzeć na grubych oczkach, dodać olej oraz miód i ponownie całość wymieszać. Trzeba zwrócić uwagę, by na dnie nie zostały same suche płatki owsiane, co z uwagi na dużą ilość produktu może się zdarzyć.

Odważaniem składników, tarciem jabłka oraz mieszaniem granoli z powodzeniem mogą się zająć dzieci:)

Piekarnik rozgrzać do temperatury 170*C.

Dużą, trochę głębszą blachę wyłożyć papierem do pieczenia i przesypać do niej granolę. Granolę trzeba wyrównać, by wszędzie była rozłożona mniej więcej na taką samą grubość.

Piec w temperaturze 170*C przez 40 minut. W połowie czasu pieczenia przemieszać ale nie rozdrabniać powstających grudek.

domowa granola przepis

Jeśli lubisz możesz porcję granoli, tuż przed podaniem, wrzucić na patelnię i podgrzać. Ja dodaję wtedy też łyżkę wiórków kokosowych. Podgrzewam do momentu, gdy wszystko zaczyna cudownie pachnieć i dodaję do mleka.

Z podanych składników wychodzi około 1,5 kg granoli! To porcja, którą moja rodzina zjada w ciągu tygodnia, choć trzeba uczciwie przyznać, że największy udział w konsumpcji ma mój 185cm nastolatek;)

Dla urozmaicenia możecie połowę porcji rodzynek zastąpić suszoną żurawiną a połowę podanej w przepisie ilości migdałów – ulubionymi orzechami.

Upieczoną granolę można przechowywać w szklanym słoju lub papierowych torebkach przez około 2 tygodnie.

przepis domowa granola

Koniecznie wypróbujcie ten przepyszny i mega zdrowy przepis!

Smacznego!

Serdecznie polecam jabłka oraz inne owoce i warzywa BIO z Zielonego Sadu, to nasz ulubiony dostawca:)


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!