Dorysowywanie brakującej połowy liścia to ćwiczenie spostrzegania i analizowania, a jednocześnie ćwiczenie  grafomotoryczne. Tu proponujemy zdanie polegające na samodzielnym dorysowaniu drugiej połowy liścia. Dodatkowo możemy dzieciom wprowadzić pojęcie symetrii.

Materiały i przybory:

  • kartka
  • liście [najlepsze są świeżo opadłe liście z różnych gatunków drzew]
  • nożyczki
  • klej np.: Magic
  • ołówek

1. Zgromadzone liście przecinamy na pół a następnie przyklejamy na kartce. Do tego zadania najlepsze będą świeżo zebrane liście z różnych gatunków drzew i krzewów. Przy okazji możemy poćwiczyć również rozpoznawanie gatunków drzew:)

2. Zadaniem dziecka jest dorysowanie brakującej części liścia. Jest to również dobry moment na ukazanie osi symetrii jaką można zaobserwować w większości liści  [ALE np.: liście lipy są niesymetryczne].

Dorysowywanie drugiej połowy obrazka liścia

Najlepiej jest zgromadzić liście jak najbardziej zróżnicowane pod względem kształtu: jest to zarówno ciekawsze do wykonania dla dziecka jak i wymaga maksymalnego skupienia się na rysowaniu.

ćwiczenie grafomotoryczne - dorysowywanie drugiej połowy liście

ZapiszLubię prace, które są bliskie naturze i nie wymagają wielkiego nakładu trudno dostępnych materiałów.

Dodatkowo: praca z naturalnymi liśćmi to również cudowne doznanie sensoryczne...ZapiszZapisz

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!