Och... ile ja czasu i materiałów zmarnowałam usiłując zrobić domowym sposobem glutka... Studiowałam przepisy z netu, usiłowałam używać materiałów dostępnych w domu, i kochani - nic nigdy mi się nie udało. Kupiłam więc książkę A. Jagan "Super slime" i mam! W końcu mam super przepis na prawdziwego glutka/slime DIY!

Materiału i przybory:

  • 100 gr przeźroczystego kleju Giotto collage [więcej o rodzaju użytego kleju na końcu artykułu]
  • 10 ml płynu do soczewek ReNu
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczanej
  • barwnik spożywczy
  • gliceryna - kilka kropli

Przystępujemy do zrobienia glutka/slime:

1. Płyn do soczewek odmierzamy łyżeczką do lekarstw i wlewamy do małego naczynia. Dodajemy małą, płaską łyżeczkę sody oczyszczanej i mieszamy. To jest aktywator, czyli coś dzięki czemu klej stanie się glutkiem.

Materiały do przygotowania domowego glutka

2. Odmierzamy pół szklanki kleju [100 - 125 ml] lub odważamy 100 gr kleju za pomocą wagi kuchennej. Proporcje kleju i aktywatora mają ogromy wpływ na powstanie właściwej konsystencji glutka.

jaki użyć klej by zrobić glutka slima

3. Do kleju dodajemy stopniowo aktywator i delikatnie mieszamy. Ja dodaję aktywator dzieląc go na 3, 4 mniejsze porcje czyli: dolewam do kleju po pół łyżeczki płyny do soczewek z sodą i delikatnie mieszam, następnie ponownie dolewam pół łyżeczki płynu z sodą i znowu mieszam. Po wymieszaniu kleju i całej porcji aktywatora uzyskujemy przeźroczystego glutka. Może się jeszcze lekko kleić do rąk. Jeśli glutem ma być zupełnie przeźroczysty musimy mieszać tak delikatnie, by nie było w nim banieczek powietrza. Jest to prawie nie możliwe jeśli robicie glutka wraz z dzieckiem 😀

slime glutek przepis diy wypróbowany

4. Do glutka dodajemy barwnik i mieszamy [ja używałam barwnika do ciasta]. Następnie zwilżamy ręce minimalną ilością płynu do soczewek i w rękach ugniatamy glutka aż do idealnego połączenia składników. Na koniec dodajemy kilka kropli gliceryny i znowu ugniatamy. Początkowo może się mieszanka nieco kleić do rąk, ale potem glutek staje się idealny.

kolorowy slime diy przepis dla dzieci

5. Gotowego glutka/slima trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Na powietrzu glutek zaschnie.

Jeśli glutek jest zbyt kleisty - dodaj odrobinę płynu do soczewek i ponownie wymieszaj.

Jeśli glutek jest za mocno zwarty - zanurz go na chwilę w ciepłej wodzie i ponownie zagnieć w rękach.

idealny slime glutek diy wypróbowany przepis

Zabawa glutkiem to fantastyczna przygoda! Można go miętosić, rozciągać, zgniatać, wałkować, robić w nim dziury, balony.....

jak zrobić slima glutka domowym sposobem

BEZPIECZNA ZABAWA GLUTKIEM

Zanim dziecko zacznie się bawić glutkiem/slime'm powinno mieć czyste ręce - glutek pozostanie wtedy dłużej czysty. Po zabawie glutkiem należy koniecznie umyć ręce! Oczywiście glutków absolutnie nie można jeść! Zwróćcie również uwagę, by glutek był przechowywany poza zasięgiem małych dzieci, w dobrze oznakowanych pojemnikach, tak by nie został przypadkowo spożyty.

glutek slime diy posty przepis

 

KILKA SŁÓW O PRZETESTOWANYCH PRZEZE MNIE SKŁADNIKACH:

KLEJ

Klej PVA, którego używamy do zrobienia glutka/slima to klej na bazie polimeru winylowego czyli klej rozpuszczalny w wodzie. Zwykle służy do klejenia papieru, drewna, ceramiki - jeśli posmarujemy tym klejem papier, to po wyschnięciu stanie się on przeźroczysty. Zwróć uwagę, by był nietoksyczny! Do zrobienia pokazanego na zdjęciach glutka używałam przeźroczystego kleju Giotto collage.

AKTYWATOR

Czyli coś, dzięki czemu klej stanie się glutkiem/slime'm🙂 W wielu przepisach jako aktywator podaje się: borax, płyn do prania, płyn do płukania soczewek + soda oczyszczana, krochmal w płynie. Użycie borax'u w zabawce dla dzieci dla mnie odpada! Próbowałam płynu do prania, ale nigdy nie udało mi się uzyskać glutka/slima dobrego do zabawy. W końcu zdecydowałam się na kupienie płynu do płukania soczewek ReNu [jest stosunkowo tani] i to okazało się strzałem w 10!

Połączenie płynu do płukania soczewek z sodą oczyszczaną działa znakomicie. Glutek/slime jest fantastyczny do zabawy, nie klei się ale jednocześnie świetnie się rozciąga.

DODATKI

Do glutka/slima można dodawać różne rzeczy, które uatrakcyjnią zabawę nim. Można dodać barwnik, aromat, brokat, koraliki, kulki styropianowe, piasek kinetyczny, skrobię kukurydzianą, piankę do mycia rąk, piankę do golenia, hydrożel, oliwkę, glicerynę. Z tych wszystkich dodatków polecam: barwnik, aromat i glicerynę. Do barwienia moich glutków używam barwnika spożywczego - jeśli kolor ma być delikatny dajemy kilka kropli, jeśli intensywny to trochę więcej. Aromat to kwestia gustu - moje dzieci lubią zapach cytrynowy, więc jego właśnie dodaję. Gliceryna natomiast sprawia, że glutki stają się fantastycznie rozciągliwe a dodatkowo nie będą się tak mocno brudzić. Niestety po dodaniu do glutka gliceryny nie będzie już można dodać do niego innych składników typu: brokat, kulki styropianowe czy czegoś podobnego.

Dobrej zabawy!!

Przepis pochodzi z książki: A. Jagan "Super slime" , został przeze mnie wypróbowany i dostosowany do dostępnych na naszym rynku składników.


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!