Najprostszy do przygotowania glutek do zabaw sensorycznych dla dzieci. Wystarczą dwa składniki: mąka ziemniaczana oraz woda i mamy wspaniałą masę plastyczną, którą można ściska, ugniatać, sprawiać by ściekała po palcach czyli doskonale się bawić! A co najważniejsze – bez problemu się sprząta:)

Materiały i przybory:

  • mąka/ skrobia ziemniaczana
  • woda
  • miska
  • szklanka

Połączyć wodę z mąką ziemniaczaną w proporcjach 1:1. Najłatwiej wsypać na przykład 1 szklankę mąki do miski i dolewać stopniowo 1 szklankę wody aż do uzyskania półpłynnej konsystencji. Jeśli wlejecie za dużo wody: nic strasznego – wystarczy odstawić miskę na kilkanaście minut i zlać wodę.

Jeśli weźmiecie trochę masy w ręce i zgnieciecie palcami będzie twarda.

Jeśli potrzymacie kilka minut masę w rękach zacznie stopniowo rozpływać się.

I ściekać z dłoni…

Cudowna pełna doznań zabawa! I bez najmniejszego problemu spiera się i sprząta, co doceni każdy rodzic:)

Tym glutkiem można się bawić kilka dni. Ja po zabawie odstawiam miskę z masą na balkon a następnego dnia znowu daję szklankę wody. I zabawa na nowo! Moja córka lubi też się bawić samą zaschniętą mąką jak piaskiem w piaskownicy:)

Glutek z mąki ziemniaczanej to inaczej ciecz nieniutonowska. Jak jest w misce i uderzymy masę dłonią będzie twarda, a jeśli położymy na niej rękę to powoli dłoń zanurzy się w niej. Naprawdę fantastyczne doświadczenie!