Bardzo podobają mi się jajka tradycyjnie barwione w cebuliniu. Cebulinie to cienkie, łupinki pokrywające cebulę. Aby pokolorować jajka należy najpierw przygotować wywar z cebulinia- gotujemy je w wodzie z dodatkiem łyżki octu około 0,5 do 1 h. Następnie wywar przecedzamy, wkładamy do niego jajka i gotujemy je. Pozostawiamy w garnku z wywarem aż do uzyskania interesującego nas koloru. Uzyskany kolor jajek to czerwony, bordowy aż do brązowego – w zależności od wyjściowego koloru skorupki jajka i czasu trzymania jajka w wodzie. Po wyjęciu, wystygnięciu i osuszeniu jajek nacieramy je delikatnie olejem.

Dziś proponuję dla urozmaicenia pomalować jajka dodając motywy roślinny.

Materiały i przybory:

  • jajka
  • wywar z cebulinia
  • cienkie rajstopy lub skarpetki
  • nożyczki
  • rośliny – u mnie liście kwiatów z parapetów i nać pietruszki
  • ręcznik papierowy
  • olej

Wybrać jajka do barwienia. Z roślin urwać kilka listków: mogą to być rośliny ozdobne lub zioła. Do garnka włożyć zewnętrzne cienkie łupinki pokrywające cebulę.

Obłożyć jajka roślinkami, na dłoń nałożyć kawałek rajstopy a następnie otoczyć nią całe jajko.

Na koniec zawiązać ciasny supeł, nadmiar materiału obciąć.

W międzyczasie przygotowujemy wywar z cebulinia – gotujemy je w wodzie z dodatkiem łyżki octu około 0,5 do 1 h. Następnie wywar przecedzamy, wkładamy do niego jajka i gotujemy je. Tak długo, by były na twardo:) Jajka pozostawiamy w garnku z wywarem aż do uzyskania interesującego nas koloru.

Ugotowane jajka wyjmujemy z cebulinia i kładziemy na ręczniku papierowym do wystygnięcia. Kiedy będą już w temperaturze pokojowej rozcinamy skarpetkę i zdejmujemy ją wraz z roślinami. Trzeba zrobić to delikatnie, by nie rozdusić w rękach pisanki.

Pisanki na koniec natrzeć odrobiną oleju. Nada to im świątecznego blasku:)

I gotowe! Nasze piękne pisanki:)

Zdrowych i spokojnych Świąt kochani!