Jednym z elementów rysowania jest umiejętność wypełniania narysowanych detali kolorem. Dziecko około 4 – 5 roku życia nabywa takiej sprawności obsługi narzędzia rysującego, by wypełnić przestrzeń kolorem, bez wychodzenia za narysowane linie. Jeśli chcecie wspomóc dziecko w tym zadaniu, warto posłużyć się kilkoma sprawdzonymi sposobami.

Etapy rozwoju manualnego dzieci znajdziecie w tym artykule.

Kolorowanie w liniach opiera się na nie przekraczaniu widzianej kreski [informacja płynąca ze zmysł wzroku] a w podanych poniżej technikach, dziecko otrzymuje jednocześnie informację płynącą ze zmysłu dotyku dającą impuls do zatrzymania ruchu ręki.

1. Malowanie przestrzeni ograniczonej fragmentami rolki po papierze toaletowym: kwiatuszki z rolek.

I drugi pomysł na pracę plastyczną z wykorzystaniem papierowych rolek: Motyle z rolek po papierze toaletowym.

2. Kolorowanie w przestrzeni ograniczonej taśmą klejącą:

Przygotowujemy dziecku proste figury geometryczne powstałe przez przyklejenie kolorowej taśmy klejącej do kartki papieru.

3. Kolorowanie w przestrzeni ograniczonej klejem na gorąco lub grubą warstwą innego zastygającego w wyraźną “górkę” kleju.

4. Kolorowanie przestrzeni ograniczonej kolorowym, płynnym klejem. Jest to najwyższy etap przygotowania do kolorowania w konturze. Trzeba naprawdę delikatnie i z wyczuciem posługiwać się kredką, bo inaczej niszczy się narysowana obwódka.

Po takim przygotowaniu, dziecko będzie w stanie na tyle kontrolować ruchy ręki, by z zadawalającym dla siebie efektem wypełniać narysowane własnoręcznie kontury.

Pamiętajmy, że zdecydowanie większą wartość ma swobodne rysowanie niż wypełnianie barwą gotowych kolorowanek. Proponowane techniki kształtujące umiejętność kolorowania bez wychodzenia za linie służą pokazaniu mechanizmu a nie zachęty do kolorowania gotowych wzorów. Nie mniej jednak umiejętność ta wymaga treningu i opanowanie jej na wystarczającym poziomie, pomoże dziecku z sukcesem rozpocząć naukę szkolną.