Tradycyjnie do robienia pisanek wykorzystuje się całe jajka. Do części pisanek można jednak wykorzystać samą wydmuszkę. Jest krucha i delikatna, wymaga wyczucia w zdobieniu ale możemy spokojnie zrobić ich tyle ile potrzeba a jajko wykorzystać do jajecznicy lub wypieków. Poniżej pokazuję nasz sposób na zrobienie wydmuszki!

Materiały i przybory:

  • jajka – w temperaturze pokojowej
  • wrząca woda
  • pinezka do tablicy korkowej
  • miska

Jajka przeznaczone na wydmuszki należy wcześniej wyjąć z lodówki i poczekać aż będą w temperaturze pokojowej a następnie dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
Czyste, umyte jajka polać wrzątkiem. Uwaga – jeśli wyjmiemy jajka z lodówki i polejemy je od razu gorącą wodą to popękają!

W jajku delikatnie zrobić pinezką otwór u góry jajka i drugi od dołu jajka. Dziurka na dole musi być nieco większa. Umieszczamy jajko nad miseczką, przykładamy jajko do ust i bardzo mocno dmuchamy. Zawartość jajka będzie wypływała przez otwór na dole. Ta czynność wymaga dużo energii. Jeśli jajko nie wypływa trzeba powiększyć otworki.

Wydmuszki myjemy i pozostawiamy do wysuszenia. Jajka przeznaczamy na cele kulinarne a gotowe wydmuszki wykorzystujemy do zrobienia pisanek.