Tradycyjnie do robienia pisanek wykorzystuje się całe jajka. Do części pisanek można jednak wykorzystać samą wydmuszkę. Jest krucha i delikatna, wymaga wyczucia w zdobieniu ale możemy spokojnie zrobić ich tyle ile potrzeba a jajko wykorzystać do jajecznicy lub wypieków. Poniżej pokazuję nasz sposób na zrobienie wydmuszki!

Materiały i przybory:

  • jajka - w temperaturze pokojowej
  • wrząca woda
  • pinezka do tablicy korkowej
  • miska

Jajka przeznaczone na wydmuszki należy wcześniej wyjąć z lodówki i poczekać aż będą w temperaturze pokojowej a następnie dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
Czyste, umyte jajka polać wrzątkiem. Uwaga - jeśli wyjmiemy jajka z lodówki i polejemy je od razu gorącą wodą to popękają!

W jajku delikatnie zrobić pinezką otwór u góry jajka i drugi od dołu jajka. Dziurka na dole musi być nieco większa. Umieszczamy jajko nad miseczką, przykładamy jajko do ust i bardzo mocno dmuchamy. Zawartość jajka będzie wypływała przez otwór na dole. Ta czynność wymaga dużo energii. Jeśli jajko nie wypływa trzeba powiększyć otworki.

jak zrobić wydmuszkę, pisanki na wielkanoc

Wydmuszki myjemy i pozostawiamy do wysuszenia. Jajka przeznaczamy na cele kulinarne a gotowe wydmuszki wykorzystujemy do zrobienia pisanek.

jak zrobić wydmuszki

Przygotowując pisanki z wydmuszek wykorzystujemy jajka a po świętach z łatwością pozbędziemy się ich nie przyczyniając się do produkcji śmieci:)


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!