Wiecie, że ja nie lubię niczego wyrzucać... mam więc takie zasoby skarbów, że brakuje mi miejsca na kolejne;) W ramach wykorzystania zgromadzonych zasobów przygotowałam mojemu młodszemu dziecku kalendarz adwentowy z recyklingu. W moich ulubionych świątecznych kolorach: czerwonym, białym i szarym! Jest to kalendarz z rozwojowymi zadaniami do wykonania.

Przygotowując ten kalendarz wykorzystałam następujące rzeczy:

 • czerwony gruby papier [można wykorzystać grubą tekturę i pomalować ją na czerwono- będzie świetnie wyglądać]
 • szary papier opakowaniowy i skrawki białego papieru
 • puste opakowania po zapałkach
 • tekturowe rolki po woreczkach [można zastąpić grubymi biodegradowalnymi słomkami do napoi]
 • rolki po papierze toaletowym
 • drewniane klamerki z numerkami
 • drewniane ozdobne klamerki
 • szyfonowy woreczek
 • wstążeczki
 • sznurek papierowy eko
 • serwetkę papierową pod filiżankę
 • dekoracyjna taśma samoprzylepna

Dodatkowo będą potrzebne: nożyczki, ołówek, duży talerz, karteczka post-it, dobry klej, czarny pisak, dziurkacz ozdobny w kształcie śnieżynki, kuleczki lub guziki, niteczki i inne drobiazgi.

Do przygotowania wieńca z czerwonej tektury należy wyciąć jego kształt - ja posłużyłam się dużym talerzem obiadowym i od niego odrysowałam środek. Dookoła środka, odmierzając szerokość karteczką post-it narysowałam zewnętrzną krawędź wieńca i wycięłam.

Rolki po papierze pocięłam na cienkie krążki, opakowania po zapalniczkach okleiłam szarym papierem. Z białego i szarego papieru powycinałam kwadraty, wpisałam do nich zadania i zawiązałam wstążeczkami.

Przygotowałam resztę zadań adwentowych i powkładałam do zapalniczek oraz papierowych rolek. Wszystkie elementy ozdobiłam wstążeczkami, tasiemkami, niteczkami, taśmą ozdobną samoprzylepną...

kalendarz adwentowy wieniec z recyklingu

Szykując zadania dla dziecka można skorzystać ze zgromadzonych pomysłów na zadania adwentowe. W podanym artykule jest ponad 100 zadań, pogrupowanych na różne kategorie. Ja sobie zwykle robię listę zadań i zachowuję ją. Wtedy w razie zmiany okoliczności mogę wymienić zadanie na inne, możliwe do wykonania. Wiadomo, że jeśli dziecko jest chore lub zostało zaproszone na urodziny koleżanki to nie będzie mogło danego dnia np. pomóc w pieczeniu pierniczków.
Można też przygotowywać zadania na bieżąco i wkładać je do pojemniczków.

Zgromadzone elementy kalendarza układamy na wieńcu a dopiero po rozłożeniu wszystkich przystępujemy do przyklejania i przypinania ich drewnianymi klamerkami. Zadania numerujemy i pilnujemy się, by wszystko było zgodne z naszymi założeniami!

kalendarz adwentowy wianek z recyklingu

Tak przygotowany kalendarz adwentowy dekorujemy śnieżynkami wyciętymi z papieru i innymi drobiazgami. Wieniec mocujemy w wybranym, łatwo dostępnym dla dziecka miejscu.

kreatywny kalendarz adwentowy wieniec z recyklingu

Radosnego oczekiwania na najpiękniejsze Święta Bożego Narodzenia!

Zobacz też inne nasze pomysły na kalendarze adwentowe dla dzieci!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!