W naszej rodzinie, tradycyjnie wysyłamy na każde święta własnoręcznie przygotowane kartki pocztowe. W czasach SMS-ów i maili to lekki archaizm, ale niezmiennie sprawia nam to mnóstwo radości. Zwykle zajmuje to też dość dużo czasu i kosztuje nieco więcej niż kupienie gotowych karteczek, ale tym razem- za sprawą dziadzia Stasia- wpadliśmy na godny polecenia pomysł. drukowana kartka wielkanocna

Materiały i przybory: 

  • styropianowa tacka po produktach spożywczych
  • ostry nóż i deska do krojenia
  • długopis
  • pędzel
  • farby plakatowe
  • pojemnik na wodę i podkładka
  • kolorowy papier formatu A4
  • nożyczki

1. Kolorową kartkę formatu A4 przecinamy na pół. Każdą z powstałych kartek składamy równo na pół. Szykujemy tyle złożonych karteczek, ile potrzebujemy kartek świątecznych.

2. Styropianową tackę dokładnie myjemy i osuszamy. Kładziemy na desce do krojenia i ostrym nożem wykrawamy prostokąt. Prostokąt musi być nieco mniejszy niż kartka, którą zamierzamy zrobić i idealnie płaski.

3. Na wyciętym prostokącie długopisem rysujemy jakiś świąteczny wzorek. Musimy dość mocno przyciskać, aby na styropianie były widoczne wgłębienia.

tacka styropianowa drukowanie dzieci

4. Tak przygotowaną matrycę układamy na podkładce i dokładnie zamalowujemy farbą- my używaliśmy farby plakatowej. Farba powinna być dość gęsta, równomiernie rozprowadzona cienką warstwą na całej powierzchni matrycy. Myślę, że można by to zrobić również wałkiem malarskim.

5. Przykładamy pomalowaną matrycę na złożonej kartce i dokładnie dociskamy.

6. Delikatnie oddzielamy papier od matrycy. Pozostawiamy do wyschnięcia.

drukowanie dzieci praca plastyczna

7. Za każdym razem malujemy matrycę farbą i odciskamy wzór na kartce, pamiętając by nie używać zbyt dużo farby ani wody.

Oto nasza świąteczna produkcja kartek..... teraz trzeba będzie je wypisać. Do dzieła kochani! Czekamy na komentarze a także zdjęcia Waszych karteczek!

Zobacz inne prace plastyczne z wykorzystaniem styropianowych tacek!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!