Zestaw ośmiu jesiennych kolorowanek antystresowych dla dzieci do pobrania i wydrukowania. Przygotowany zestaw zawiera jesienne motywy: po dwa wzory na jednej stronie wydruku. Pokolorowanie obrazka to zarówno chwila relaksu dla dziecka, świetne ćwiczenie sprawności grafomotorycznej, jak i przygotowanie ręki do pisania. Wysoka wartość estetyczna wzorów to także element edukacji poprzez sztukę. Jesienne kolorowanki mogą stanowić zestaw zadań dla dzieci, które już skończyły pracę i potrzebują zająć się czymś, by nie przeszkadzać pracującym dłużej kolegom.

W załączeniu szablon do wydruku.

jesień grafomotoryka dla dzieci do wydruku

Rozważania o kolorowaniu i samodzielnym tworzeniu prac plastycznych

Na początku mojej pracy kochałam kolorowanki! Uważałam, że najważniejsza jest wartość estetyczna wykonywanej przez dziecko pracy. Nie było też wtedy tylu dostępnych materiałów więc z zamiłowaniem gromadziłam wszystkie szablony.

Na późniejszym etapie zrozumiałam, że w tworzeniu prac plastycznych przez dzieci najistotniejsza dla ich rozwoju jest własna, twórcza i samodzielna praca. Kolorowanki poszły w kąt a gromadzone przez lata materiały zostały jednorazowo wykorzystane i wyrzucone.

Teraz wiem, że zarówno kolorowanie jak i samodzielne tworzenie prac przez dzieci jest im potrzebne. Kolorowanie stanowi etap, który dziecko powinno przejść by potem tworzyć samodzielnie. Jest też świetnym treningiem wysiłkowy jeśli chodzi o przygotowanie ręki do pisania. Uczy precyzji i cierpliwości, kontroli nad narzędziem pisarskim, siły nacisku kredki na papier, nie przekraczania konturu. Zarówno kolorowanie jak i samodzielne tworzenie sztuki przez dzieci powinno być przemyślane. Robimy tylko tyle, ile dziecko potrzebuje by odejść od stolika zadowolone z włożonej w twórczość plastyczną pracy i szczęśliwe z uzyskanego efektu.

Są dzieci, które pusta kartka onieśmiela. Kilka przykładów na to, co można zrobić stanowi świetną bazę do późniejszej samodzielnej twórczości. Oczywiście istnieje też ryzyko, że dzieci będą tylko kopiować przykłady ale można temu zaradzić. Wystarczy zaproponować, by na każdej kolorowanej kartce dziecko dodawało coś od siebie. Zapytać co mogą zrobić inaczej, co mogą dorysować... Może koleje jesienne elementy, może dodatkowe linie i szlaczki, może ramkę dookoła całego obrazka, tło... albo szalone kolory całości! To świetny trening kreatywności!!

Pamiętajmy też o wartości antystresowej kolorowania obrazków. Jeśli ta praca nie jest oceniana a jedynie wynika z chęci tworzenia przez dziecko, jeśli dziecko skupia się na pracy, wycisza i doświadcza radości wynikającej z działania to kolorowanie będzie je relaksowało.

jesień kolorowanka antystresowa dla dzieci plik do pobrania i wydrukowania

Na koniec jeszcze sugestia: pokolorowany obrazek można wyciąć i nakleić na kolorową kartkę. Uzyskamy wtedy świetny obrazek na szkolną wystawę. A przy okazji dziecko poćwiczy wycinanie:)

WITRAŻ

Z takich kolorowanek jak powyższe w łatwy sposób można wykonać witraż. Wystarczy po zakończeniu pracy przetrzeć papier wacikiem umoczonym w oliwce dla dzieci. O szczegółach pracy z tą techniką plastyczną przeczytacie w artykule: Aniołek - witraż dla najmłodszych dzieci.

Serdecznie polecam!

Koniecznie zajrzyjcie do działu Grafomotoryka i sprawność manualna. Znajdziecie tam mnóstwo inspirujących, nieszablonowych pomysłów do ćwiczeń przygotowujących dziecko do nauki pisania. Zachęcam do przeglądania zasobów strony!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!