W naszym ogrodzie korzystamy z kompostu z przydomowego kompostownika. Rośliny świetnie na nim rosną, korzysta ogród, a my ograniczamy produkcję odpadów, które świetnie nadają się do wykorzystania.

Własny kompostownik ma wiele zalet. Kompost nazywany również złotem ogrodników użyźnia glebę i wzmacnia rośliny. Jest doskonałym nawozem organicznym, zawarte są w nim wszystkie najważniejsze składniki odżywcze i mikroelementy.

Nasz kompostownik wkrótce po założeniu, obecnie mamy dostawiony kolejny – tym razem wykonany z palet drewnianych.

Kompostownik korzystnie jest umiejscowić w cieniu, a w przypadku ustawienia go na słońcu należy pamiętać o jego podlewaniu. Możemy do niego wrzucać wszystkie odpadki ogrodowe – chwasty z plewienia, skoszoną trawę, gałęzie (te dobrze jest ułożyć na dole pryzmy, będą rusztowaniem umożliwiającym lepsze napowietrzenie), jesienne liście, popiół z kominka jeżeli pali się wyłącznie drewnem oraz wszelkie organiczne odpadki kuchenne takie jak: obierki warzyw i owoców, resztki jedzenia, skorupki z jajek oraz fusy z kawy i herbaty. Należy zwrócić uwagę by nie trafiały tam woreczki foliowe, resztki herbat w torebkach gdyż nie są biodegradowalne.

Kompost dojrzewa zwykle około roku, można ten proces przyspieszyć dodając preparaty do kompostowania. Preparaty te zawierają wyselekcjonowane szczepy bakterii i grzybów odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesu rozkładu substancji organicznej – mogą być wykorzystywane przy zakładaniu kompostownika jako startery lub systematycznie – zawsze stosując się do instrukcji producenta. W tym czasie należy go przynajmniej 2-3 razy przerzucić, zwracać uwagę na jego wilgotność oraz zapach – nieprzyjemny świadczy o niekorzystnych procesach gnilnych i wtedy z pewnością wymaga przemieszania tak by się lepiej napowietrzył.

Gotowy kompost z wyglądu przypomina glebę. Trzeba go przesiać przez rafę budowlaną i można go wykorzystywać. Nawóz stosujemy wiosną, gdy podłoże się ociepli lub latem. Rozrzucamy go pod rośliny w ilości około 3 do 5 litrów na jeden metr kwadratowy podłoża. Ten doskonały nawóz użyźni glebę i wzmocni rośliny, efekty jego działania są coraz bardziej widoczne z upływam lat. Polecamy!

Jak szybko wykonać kompostownik? Najlepiej zaopatrzyć się w cztery drewniane palety (czasem można otrzymać je nieodpłatnie w większych firmach lub sklepach), łączniki metalowe nierdzewne oraz wkręty do drewna. Wykorzystując wkrętarkę elektryczną wykonanie własnoręczne kompostownika zajmie nam około godziny.

Przykładowe kompostowniki z palet:
(zdjęcia zaczerpnięte z Internetu)

kompostownik na działkę i do ogrodu
kompostownik zrobiony z palet

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!