Wprowadzenie dziecka w świat pisma i znaków graficznych liter to prawdziwe wyzwanie. Najlepiej zrobić to tak, by dziecko nie wiedziało, że się uczy. A jeszcze lepiej cały proces owiać nutką tajemnicy i magii. Proponuję prostą do przygotowania zabawę z kredkami świecowymi i farbami. Zgadnijmy wspólnie jakie litery ukryły się na kartce. Gotowi?

Materiały i przybory:

  • biała kartka
  • biała kredka świecowa
  • ołówek
  • podkładka, pędzel, farby
  • wacik

1. Na białej kartce rysujemy ołówkiem linie dzielące ją na 24 kwadraty.

2. Białą kredką świecową [lub świecą] piszemy drukowane litery alfabetu. Młodszym dzieciom, zaczynającym dopiero swoją przygodę z rozpoznawaniem liter, wystarczą podstawowe znaki.

nauka czytania liter

3. Zadaniem dziecka jest zamalowywanie kolejnych pól i wspólne zgadywanie jakie litery ukryły się na nich.

nauka liter czytania dzieci

4. Nadmiar farby można usunąć przy pomocy wacika. Nasza farba nie zawsze odsłaniała litery- czasem trzeba było potrzeć delikatnie wacikiem by kształt mógł się wyłonić spod mokrej plamy farby.

dzieci wczesna nauka czytania liter

Jeśli dziecko ma cierpliwość do dalszej zabawy można ją kontynuować proponując wymyślanie słów na kolejne litery. Słowa powinny mieć dla dziecka duże znaczenie emocjonalne czyli będą to: mama, tata, babcia, brat, imiona członków rodziny, ulubione zabawki, zwierzęta. Wtedy dziecku najłatwiej przychodzi skojarzenie i zapamiętanie obrazu graficznego litery z wypowiadanym dźwiękiem.

ukryty alfabet terapia pedagogiczna

Starszym dzieciom ta zabawa pomoże nauczyć się alfabetu, bo wiecie, wcześniej czy później każde z dzieci stanie przed takim wyzwaniem.

Można również bawić się w odczytywanie prostych słów wypisanych na kartce. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie nauki jest dziecko i czego w danym momencie potrzebuje.

nauka liter alfabetu czytania

Zachęcam do zabaw z literami nawet już z 2- 3 letnimi dziećmi. W tym wieku rozpoznawanie liter to frajda dająca świetny start do nauki czytania. Oczywiście wszystko powinno się odbywać bez przymusu i w atmosferze zabawy.

Czas wziąć się do roboty! Kredki w dłoń i do pracy 😉Zapisz

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!