Jest! Zrobiłam to <3 Uszyłam maseczki ochronne dla mojej rodziny na 40 letniej maszynie do szycia, z resztek materiałów z samego dna szafy. Maseczki są w 4 rozmiarach: przedszkolaki 3 -6 lat, dzieci 7-12 lat, młodzieżowo- damskie, męski. Maseczka ma dwie warstwy z bawełny, w środku kieszonka do włożenia filtra. W załączeniu darmowe szablony do pobrania! Po każdym użyciu należy uprać w wodzie z mydłem, wysuszyć, uprasować gorącym żelazkiem, włożyć filtr i nosić. Jako ochrona innych i siebie!

Materiały i przybory:

 • wydrukowany szablon maseczki: rozmiar dla przedszkolaków [3-6 lat], rozmiar dla ucznia [7 – 12 lat], rozmiar młodzieżowy – damski, rozmiar męski – pliki do pobrania w dalszej części artykułu
 • materiał: bawełna, len
 • maszyna do szycia
 • żelazko i deska do prasowania
 • nożyczki
 • nici
 • gumka
 • agrafka
 • szpilki

Poziom trudności – dla użytkowników maszyny do szycia – jeśli potrafisz obsłużyć, poradzisz sobie z uszyciem maseczki:) Zaznaczam, że nie mam pojęcia o fachowym słownictwie krawieckim… napisałam najdokładniej jak umiałam.

Wydrukuj szablon maseczki w rozmiarze dla siebie właściwym. Szablon jest przygotowany bez konieczności dodawania zapasu na szew. Pamiętaj drukuj na 100% by uniknąć zniekształcenia wielkości. Dla pewności podaję długość dolnej linii warstwy zewnętrznej: przedszkolaki – 11,3 cm, uczniowie – 11,8 cm, młodzieżowo-damska – 12,2 cm, męska – 13 cm.

Szablony do pobrania:

Wytnij szablony z papieru. Złóż materiał na pół – prawą stroną do środka, przypnij szpilkami szablony do materiału i wytnij – bez zapasu na szew!

Uzyskasz w ten sposób 4 kawałki materiału: 2 elementy warstwy zewnętrznej i 2 elementy warstwy wewnętrznej.

Obręb brzegi, by się nie strzępiły – ewentualnie możesz pominąć ten krok.

Złóż dwie zewnętrzne części materiału, prawą stroną do środka, zepnij szpilkami i zszyj zaokrąglony brzeg. Delikatnie ponacinaj brzeg nożyczkami ale tak by nie przeciąć szwu.

Rozprasuj szycie. Upewnij się, że zakładka układa się po jednej stronie a następnie przeszyj po środku.

Po wykonaniu tego kroku maseczka wygląda tak:

Z warstwą wewnętrzną materiału postąp analogicznie: zszyj łącząc dwa elementy, rozprasuj a następnie przeszyj po wierzchu.

W warstwie wewnętrznej zaprasuj brzegi na ok 1 cm a następnie przeszyj.

Złóż elementy warstwę zewnętrzną maseczki oraz wewnętrzną – prawą stroną do środka i zepnij szpilkami.

Zszyj oba elementy na górze i na dole – pamiętaj by boki pozostały wolne – to będzie kieszonka na filtr. Uważaj na szpilki!

Teraz praca wygląda tak:

Odwróć na prawą stronę, wszystko dobrze ponaciągaj i poukładaj a następnie zaprasuj.

Obszyj brzeg – dół i górę maseczki. Ja używam do tego metalowego elementu, pokazanego na zdjęciu poniżej. Zakłada się go na stopkę maszyny i pozwala on na równe obszycie brzegu. Jeśli nie masz tego, lub nie wiesz jak to zrobić, to po prostu przeszyj dół i górę maseczki dookoła.

Zaprasuj i przeszyj brzegi warstwy zewnętrznej z obu boków maseczki – to będzie miejsce na wciągnięcie gumki.

Wciągnij gumkę do tulejki przy pomocy agrafki. Zawiąż gumkę na supełek. Tak powstały nauszniki maseczki.

Maseczka ma miejsce na włożenie filtru. O tym, co włożyć do środka musisz sam zdecydować. Nie mam kompetencji, by Ci sugerować jakiekolwiek rozwiązanie, ale potrzebna jest w środku 3 warstwa!!

Zestaw maseczek dla mojej rodziny – oczywiście mam ich po 2 dla każdego!

Uszycie pierwszej idzie najwolniej – potem nabierasz wprawy:) Pamiętaj, by przed pierwszym użyciem maseczkę uprać i uprasować!

Proszę szyjcie: dla siebie i swoich bliskich! Dla tych, którzy nie potrafią a potrzebują. Dzielcie się tutorialem, by do jak największej liczby ludzi dotarła wiadomość.

Sposób używania:

 • do środka włożyć filtr
 • zakładać czystymi/zdezynfekowanymi rękoma
 • używać 30 – 60 min lub do czasu, gdy będzie wilgotna
 • prać w wodzie z mydłem, suszyć najlepiej na słońcu, uprasować gorącym żelazkiem

Zostańcie w domu, dbajcie o siebie i innych!