Matematyczne patyczki to własnoręcznie przygotowana pomoc do nauki liczenia dla młodszego dziecka. Znakomicie sprawdzi się do nauki mającej na celu zapoznanie dziecka z cyframi i odpowiadającej im liczbie obiektów, przeliczania obiektów oraz odliczania w zakresie od 1 do 10. Przygotowanie patyczków do liczenia to dosłownie 5 minut, więc do dzieła!

Materiały i przybory:

  • drewniane patyczki kreatywne
  • drobne obiekty  [guziki, oczka, pomponiki, naklejki, kryształki, cekiny...]
  • klej magic lub klej na gorąco [w zależności od zgromadzonych do przyklejania rzeczy]
  • flamaster

1. Na drewnianych patyczkach kreatywnych piszemy kolejno liczby od 1 do 10. Ja użyłam do tego celu zwykłego czarnego mazaka.

2. Kolejnym krokiem jest naklejenie właściwej liczby obiektów do przeliczania na kolejnych patyczkach. Warto zwrócić uwagę na zachowanie proporcji, by wraz z rosnącą liczbą obiektów zwiększał się obszar jaki zajmują. Wtedy dziecku jest łatwiej ocenić czy 5 to mniej niż 7.

matematyczne patyczki liczenie kolejno

Zabawy w przeliczanie powinny się zacząć od zapoznania dziecka z kolejnymi liczbami a następnie zachęceniem dziecka do ułożenia patyczków rosnąco.

odliczanie matematyka dla przedszkolaków

Bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie dziecku, że każdemu dotknięciu obiektu odpowiadają kolejne liczebniki. Ważne by dziecko dotykało rzeczy po kolei, niczego nie opuszczało i nie liczyło dwa razy.

Starsze przedszkolaki powinny dostrzec szczególną rolę ostatniego liczebnika, który jednocześnie określa  liczbę policzonych obiektów.

liczebniki matematyka dla przedszkolaka

Zachęcam do nabywania u dzieci wczesnych doświadczeń z liczeniem. Zabawy z liczeniem sprawiają maluchom  prawdziwą frajdę.

matematyczne patyczki liczenie przeliczanie

 

 

 


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!