Przygotowanie materiałów do frotażu to zadanie wymagające sporego zaangażowania ze strony rodziców. Kartki z różnymi fakturami mogą służyć do rozwijania zmysłu dotyku mogą też być świetnym materiałem do dalszej pracy plastycznej zwanej techniką frotażu. Pamiętacie z dzieciństwa rysowanie po pieniążkach włożonych pod kartkę papieru? To właśnie jest frotaż! Całe to bogactwo materiałów do odbijania pochodzi oczywiście z recyklingu.

Materiały i przybory:

  • tekturki formatu A6 wycięte z opakowań po kaszy, ryżu i innych
  • różnorodne materiały [firanka, płótno, wycięte kształty z tektury, tekturka falista, piórko, suszone rośliny, dzianina, plecionka, fragment papierowego obrusu, folia bąbelkowa, wzorki wycięte ozdobnymi nożyczkami, drobne elementy wycięte dziurkaczem ozdobnym, resztki tapet o wyraźnej strukturze, papier ścierny, tasiemka…]
  • klej, np. Magic
  • nożyczki
  • kredki „Bambino”

1. Z opakowań po produktach spożywczych wycinamy tekturki formatu A6 stanowiące podstawę do naklejania przyszykowanych materiałów [przynajmniej 20 sztuk].

2. Na każdej tekturce przyklejamy wybrany materiał- musi on być o wyraźnej strukturze, tak by dało się przez niego kalkować. Możemy również wyszyć jakiś wzór lub wyciąć dowolny kształt i nakleić. Nasz najlepszy-według dziecka- kształt to oczywiście głowa i rączki ludzika lego wycięte z tekturki falistej.

głowa i rączki ludzika lego wycięte z tekturki falistej

3. Kiedy mamy już gotowe faktury, bierzemy się do zabawy. Możemy zwyczajnie bawić się w dotykanie, nazywanie, szukanie podobnych i najbardziej odmiennych faktur.

4. Możemy też każdą fakturę przekalkować przykładając kartkę i rysując po niej kolorową kredką. Trzeba to naprawdę solidnie robić, aby wzór był wyraźny. Takie kalkowanie ma więc dodatkowy atut, jakim jest wzmacnianie mięśni ręki.

wzmacnianie mięśni ręki.

4. Kiedy mamy dużo pokolorowanych karteczek wycinamy z nich kształty, układamy dowolne obrazki a następnie przyklejamy je do kartki.

układamy dowolne obrazki a następnie przyklejamy je do kartki

Zabawa jest świetna! Zajęła nam dziś całe przedpołudnie, a mi dodatkowo przygotowanie wzorów pół wczorajszej nocy;)

Efekt: oceńcie sami!

Kartki z różnymi fakturami mogą służyć do rozwijania zmysłu dotyku mogą też być świetnym materiałem do dalszej pracy plastycznej zwanej techniką frotażu
Kartki z różnymi fakturami mogą służyć do rozwijania zmysłu dotyku mogą też być świetnym materiałem do dalszej pracy plastycznej zwanej techniką frotażu

I chociaż dużo przy tym pracy, dziecko spędzi razem z Wami sporo czasu.
Zabawa go pochłonie, a potem…… na pewno będziecie dumni nie mniej niż dziecko 🙂

faktury tekstury, technika plastyczna to frotaż

Ta technika plastyczna to frotaż. Z Wikipedii:Frottage (fr. tarcie) – technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów (np. drewna, tkaniny, liści, kamieni) na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem (lub innym podobnym narzędziem).”

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!