Alfabet zrobiony z plastikowych nakrętek po mleku. Świetna pomoc do nauki alfabetu, do tworzenia podpisów i pierwszych doświadczeń z literami. W załączeniu kilka pomysłów na zabawy z przygotowanymi własnoręcznie literami.

Materiały i narzędzia:

  • jednakowej wielkości nakrętki, mogą być w dwu kolorach
  • wydrukowane w kółkach litery
  • nożyczki
  • klej, np. Magic - jeśli przyklejamy litery na górze nakrętki

1. Przygotowujemy plik tekstowy zawierający litery umieszczone w kółeczkach. Pamiętamy by przygotować po kilka liter z każdego rodzaju, tak by można było swobodnie układać słowa.

2. Wycinamy poszczególne litery i wkładamy do środka nakrętek. Można również nakleić literki na wierzchu nakrętki.

alfabet z nakrętek po mleku

3. Warto przyjąć zasadę, że samogłoski umieszczamy w czerwonych nakrętkach a spółgłoski w niebieskich- takich oznaczeń będzie uczone Twoje dziecko w szkole (ja niestety nie miałam takich kolorów).

alfabet z recyklingu nakrętki po mleku

Dziecko, które samo przygotuje sobie literki, chętniej będzie nimi się bawiło:)

Takie literki mogą posłużyć do nauki kolejności liter w alfabecie, odczytywania i układania sylab, słów i prostych zdań, układania słów wg wzorów, układania podpisów do obrazków.

Ciekawym pomysłem jest rozłożenie kolejnych liter alfabetu i wyszukiwanie zabawek oraz drobnych przedmiotów użytku domowego rozpoczynających się na kolejne litery. To zadanie fantastycznie rozwija słuch fonematyczny- przyda się na początkowym etapie nauki czytania!

słuch fonematyczny wyszukiwanie na głoskę

Można także stosować je do ćwiczeń ortograficznych, układania podpisów do przedmiotów lub obrazków. My uczyliśmy się z tym alfabetem również pisowni angielskich słówek na pierwsze kartkówki.


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!