Alfabet zrobiony z plastikowych nakrętek po mleku. Świetna pomoc do nauki alfabetu, do tworzenia podpisów i pierwszych doświadczeń z literami. W załączeniu kilka pomysłów na zabawy z przygotowanymi własnoręcznie literami.

Materiały i narzędzia:

  • jednakowej wielkości nakrętki, mogą być w dwu kolorach
  • wydrukowane w kółkach litery
  • nożyczki
  • klej, np. Magic – jeśli przyklejamy litery na górze nakrętki

1. Przygotowujemy plik tekstowy zawierający litery umieszczone w kółeczkach. Pamiętamy by przygotować po kilka liter z każdego rodzaju, tak by można było swobodnie układać słowa.

2. Wycinamy poszczególne litery i wkładamy do środka nakrętek. Można również nakleić literki na wierzchu nakrętki.

alfabet z nakrętek po mleku

3. Warto przyjąć zasadę, że samogłoski umieszczamy w czerwonych nakrętkach a spółgłoski w niebieskich- takich oznaczeń będzie uczone Twoje dziecko w szkole (ja niestety nie miałam takich kolorów).

alfabet z recyklingu nakrętki po mleku

Dziecko, które samo przygotuje sobie literki, chętniej będzie nimi się bawiło:)

Takie literki mogą posłużyć do nauki kolejności liter w alfabecie, odczytywania i układania sylab, słów i prostych zdań, układania słów wg wzorów, układania podpisów do obrazków.

Ciekawym pomysłem jest rozłożenie kolejnych liter alfabetu i wyszukiwanie zabawek oraz drobnych przedmiotów użytku domowego rozpoczynających się na kolejne litery. To zadanie fantastycznie rozwija słuch fonematyczny– przyda się na początkowym etapie nauki czytania!

słuch fonematyczny wyszukiwanie na głoskę

Można także stosować je do ćwiczeń ortograficznych, układania podpisów do przedmiotów lub obrazków. My uczyliśmy się z tym alfabetem również pisowni angielskich słówek na pierwsze kartkówki.