W moim rodzinnym domu pisanki barwiło się w wywarze z cebulinia. Te oskrobane to były pisanki, a te które pozostawały bez wzorów nazywane były „byczkami”. Tradycyjnie powtarzały się motywy kwiatów, bazi i fantazyjnych zawijasków. Skrobał kto miał ochotę i jak potrafił. Zajmowało to cały piątkowy wieczór, bo przecież najładniejszą pisankę trzeba było w sobotę poświęcić.

Oprócz wywaru z cebulinia pisanki mogą być jeszcze barwione na inne naturalne sposoby. Poniżej przedstawiam kilka najbardziej dostępnych, wybranych przepisów na barwienie wielkanocnych jajek.

Barwienie w cebuliniu

Cebulinie to cienkie, łupinki pokrywające cebulę. Aby pokolorować jajka należy najpierw przygotować wywar z cebulinia- gotujemy je w wodzie z dodatkiem łyżki octu około 0,5 do 1 h. Następnie wywar przecedzamy, wkładamy do niego jajka i gotujemy je. Pozostawiamy w garnku z wywarem aż do uzyskania interesującego nas koloru. Uzyskany kolor jajek to czerwony, bordowy aż do brązowego – w zależności od wyjściowego koloru skorupki jajka i czasu trzymania jajka w wodzie. Po wyjęciu, wystygnięciu i osuszeniu jajek nacieramy je delikatnie olejem.

Gotując wywar z cebulinia uzyskanego z czerwonej cebuli uzyskamy fioletowy kolor jajek.

Barwienie w buraczkach

Jajka barwione w wywarze po ugotowaniu buraków uzyskują kolor różowy. Najwygodniej jest umyć a następnie ugotować buraczki na ćwikłę. Wodę po gotowaniu buraków przelewamy do mniejszego garnuszka a następnie gotujemy w niej jajka. Tym sposobem mamy dwa w jednym: przygotowane pisanki i buraczki do ćwikły.

Barwienie w czerwonej kapuście

Jeśli macie ochotę na niebieskie jajka musicie zaopatrzyć się w czerwoną kapustę. Do uzyskania wywaru barwiącego jajka na niebiesko potrzebne jest pół główki czerwonej kapusty, posiekanej i gotowanej w wodzie około 30 minut. Wywar cedzimy, dodajemy do niego łyżkę soli i łyżkę octu a następnie gotujemy w nim jajka. Po ugotowaniu pozostawiamy je w wywarze do czasu aż osiągną pożądany kolor. Muszę przyznać, że nie przepadam za tym sposobem, bo nie lubię zapachu gotującej się kapusty:)

Barwienie w kurkumie

Do uzyskania żółtych jajek będziemy potrzebowali kurkumy. Tym razem jajka gotujemy wcześniej i już ugotowane wkładamy do wody z dodatkiem kurkumy. Na około 0,5 litra gorącej wody dajemy 2 łyżki kurkumy, 1 łyżkę octu i 1 łyżkę soli. Całość dokładnie mieszamy a następnie wkładamy tam jajka. Jajka powinny zostać w przygotowanej mieszaninie około 2 godzin. Jajka o jasnej skorupce uzyskają ładniejszy odcień żółtego.

naturalne barwienie jajek

Zdjęcie pochodzi z serwisu pixabay.com


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!