Z bielusieńkiej jak śnieg a do tego niewiarygodnie prostej do wykonania masy porcelanowej przygotowaliśmy fantastyczne ozdoby choinkowe. Są to gwiazdki z zawieszonymi w ich środku kolorowymi pomponikami. Połączenie kontrastowych struktur oraz kolorów pozwoliło uzyskać wyjątkowy, cieszący oczy efekt końcowy!

Masa została przygotowana z 3 składników: sody, mąki ziemniaczanej oraz wody. W tym artykule znajdziecie proporcje oraz sposób przygotowania masy porcelanowej.

Dodatkowo do wykonania gwiazdek będą potrzebne:

  • wałek do ciasta
  • kolorowe pomponiki
  • igła i nitka
  • kolorowy papierowy sznurek
  • foremka do ciastek w kształcie gwiazdki
  • korek np.: nakrętka od mleka do wycinania środka
  • słomka do napoi oraz patyczek do szaszłyków
  • klej np. magic

Przygotowaną masę porcelanową rozwałkowujemy na grubość ok 3 mm. Deskę, na której ją wałkujemy, można podsypać delikatnie mąką ziemniaczaną, aby masa się do niej nie przyklejała.

Przy pomocy foremki do ciastek z masy porcelanowej wycinamy gwiazdki. W każdej gwiazdce robimy dużą dziurkę w środku - my zrobiliśmy ją nakrętką od mleka. Wszystkie skrawki masy porcelanowej łączymy, zagniatamy w kulkę, wałkujemy i wycinamy kolejne gwiazdki. Ta masa nie traci na wartości nawet jeśli ją kilkukrotnie zagnieciemy.

Dodatkowo przy pomocy rurki do napoi robimy dziurkę na nitkę do wieszania gwiazdki a przy pomocy patyczka do szaszłyków dziurkę na zawieszenie pomponika.

Gwiazdki pozostawiamy do wyschnięcia na cały dzień, z dala od źródła ciepła, czyli nie możemy ich położyć na grzejniku, mogą się wtedy brzydko powykrzywiać lub popękać. Po kilku godzinach suszenia należy je odwrócić, by się nie powyginały.

masa porcelanowa przepis bez kleju

Po wyschnięciu masa jest śnieżnobiała, lekko mieniąca się w słońcu i całkiem twarda.

Do każdej gwiazdki przywiązujemy sznureczek do zawieszenia.

ozdoby choinkowe z masy porcelanowej

Nawlekamy nitkę na igłę, przekuwamy pomponik, przewlekamy przez jego środek nitkę. Teraz przewlekamy nitkę przez mniejsza dziurkę w gwiazdce i jeszcze raz przekuwamy pomponik - tuż koło tkwiącej już w niej nitki. Trzeba dokładnie wyważyć, by pomponik znajdował się w samym środku otworu. Nadmiar nici odcinamy a jej koniec zabezpieczamy klejem.

przepis na masę porcelanową z 3 składników bez kleju

Na tle intensywnej zieleni gwiazdki z masy porcelanowej wyglądają po prostu ślicznie!

ozdoby choinkowe z masy porcelanowej z 3 składników


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!