Zainspirowana pięknymi zdjęciami przedstawiającymi zabawę z piankoliną postanowiłam ją wypróbować. Materiały do jej zrobienia dostępne od ręki w domu, przepis prosty, wykonanie banalne. Więc: do dzieła! Moim dzieciom się spodobało ale dla mnie domowa piankolina to udręka :/ Chyba mam nadwrażliwość na zapachy, bo do końca dnia nie mogłam się pozbyć zapachu pianki do golenia [kiedy używa jej mąż, jest ok 🙂 ] Do tego stopnia, że wszystko smakowało mi mydłem...

Materiały i przybory:

  • duży, płaski pojemnik
  • pianka do golenia
  • mąka ziemniaczana
  • barwniki spożywcze
  • miseczki, patyczki do mieszania
  • drobne elementy do zabawy

  1. Do płaskiego, dość dużego pojemnika dajemy piankę do golenia oraz mąkę ziemniaczaną. Składniki mieszamy ze sobą do uzyskanie nieklejącej się do rąk masy.

2. Aby nadać piankolinie kolor należy do masy dodać kilka kropli barwnika spożywczego i dokładnie wymieszać.

Piankolina doskonale nadaje się do zabaw sensorycznych: dzięki dodatkowi mąki ziemniaczanej jest fantastycznie gładka, ma ładny "męski" 😉 zapach pianki do golenia, jest zwarta i doskonała do formowania kształtów.

Nasza piankolina nie nadawała się do robienia trójwymiarowych kształtów z foremek do ciastoliny, ale to nie szkodzi, bo z samego odciskania ich była super zabawa.

Tak wygląda zaplecze 🙂 Nie przerażajcie się, po zabawie wszystko świetnie się umyło.

Z domowej roboty piankoliny świetnie formuje się babki, lepi kule, odciska kształty...

Babki mają tak zwartą strukturę, że można je kroić.

Moja 3,5 letnia córeczka bawiła się tą masą około godziny. Resztki po zabawie odłożyłyśmy w pojemniku na następny dzień. Z podłogi i okolic pozamiatałyśmy resztki piankoliny bez większego trudu. Jedyne co mi przeszkadzało to bardzo intensywny zapach pianki do golenia. Chodził za mną cały dzień. Mojej córce ani synowi to nie przeszkadzało, więc pewnie to tylko moja nadwrażliwość na zapachy 🙂

Jeśli więc Wasze dzieci lubią zabawy z masami plastycznymi to domowa piankolina będzie dla Was fantastyczną odmianą od ciastoliny i masy solnej.

Masa plastyczna - piankolina.

domowa piankolina przepis diy


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!