Bawiąc się wspólnie z dzieckiem z wykorzystaniem "Rysowanych wierszyków" miło spędzimy czas, a przy okazji pokażemy dziecku jak korzystać ze słownej instrukcji. Czytając wierszyki kolejno rysujemy podyktowane rzeczy i dzięki trzymaniu się "instrukcji" powstają piękne rysunki. Dodatkowo ćwiczymy nazwy zwierząt, nazwy części ciała, pokażemy jak narysować kozę lub koguta, damy dziecku poczucie jak jest dla nas ważne bycie z nim i wspólne, radosne tworzenie.

Materiały i przybory:

  • kolorowa kartka na okładkę - papier kolorowy, kolory intensywne
  • 2 białe kartki A4
  • wydrukowane teksty  Rysowanych wierszyków
  • nożyczki
  • zszywacz biurowy
  • klej, np. Magic
  • kredki - pastele olejne

1. Kolorową kartkę składamy i przecinamy na pół tak, by miała format kartki z zeszytu. Wykorzystamy tylko jedną jej część, która będzie okładką książeczki.

2. Obie białe kartki przecinamy również równo na pół. Powstanie nam 4 karteczki.

3. Wszystkie przygotowane kartki składamy jedna na drugą: najpierw kolorową, potem białe i zginamy na pół. Zszywaczem zszywamy solidnie jeden brzeg tworząc książeczkę.

4. Drukujemy  teksty rysowanych wierszyków. Wycinamy każdy wierszyk osobno.

5. Rozpoczynając od pierwszej kartki po lewej stronie naklejamy tekst wierszyka, po prawej robimy do niego ilustrację. Możemy: czytać i rysować jednocześnie z dzieckiem lub najpierw przeczytać wierszyk i dorosły sam rysuje wzór a dopiero przy drugim czytaniu wierszyka, dziecko rysuje go w swojej książeczce.

Okładka:rysowane wierszyki książeczka dziecka
Kotek: kotek rysowane wierszyki

Kurczątko: kurczątko rysowane wierszykiKacper: kacper rysowane wierszykiŚwinka: świnka rysowane wierszykiChmura: chmura rysowane wierszyki

Kogucik: kogucik

Niedźwiedź: niedźwiedź rysowane wierszykiKoza: koza rysowane wierszyki

Teksty wierszyków można znaleźć w książkach: "Rysowane wierszyki" E. M. Skorek, "Rysowane wierszyki" W. Szumanówny.

Zapisz

Zapisz

Zobacz też inne pomysły na zabawy z dziećmi!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!