Spiżarnia jeża to kreatywna praca plastyczna dla dzieci w całości wykonana z naturalnych materiałów. Praca z naturalnymi liśćmi, rysowanie po nich, wycinanie oraz nawlekanie na sznurek to świetna stymulacja zmysłów dziecka. Liście przykuwają uwagę dziecka jesiennymi barwami i kształtem, dostarczają bogatych wrażeń dotykowych, pachną... A do tego są niebywale łatwe w obróbce plastycznej! Jeż w spiżarni może stanowić element zajęć edukacyjnych o przygotowaniu zwierząt do zimy.

Materiały i przybory:

  • pastelowy papier na tło
  • świeże liście: klonu oraz dębu
  • marker lub mazaki
  • nożyczki
  • naklejki oczka lub papier do narysowania oczek
  • klej
  • sznurek - najlepiej papierowy eko
  • zszywacz biurowy

Szykujemy materiały potrzebne do wykonania pracy: odcinamy kawałek sznurka do nawlekania grzybków, na papierze rysujemy oczka oraz nosek i wycinamy.
Aby wykonać jeża należy odciąć ogonek od liścia klonu a z liścia dębu jego koniuszek. Naklejamy liść klonu na środku kartki, na nim naklejamy liść dębu oraz oczy i nosek. Można użyć gotowych naklejek lub narysować i wyciąć te elementy z papieru albo nawet zwyczajnie narysować bezpośrednio na liściu. Czarnym markerem lub mocnym mazakiem rysujemy jeżowi uszy, uśmiechniętą buzię, nóżki oraz łapki.
Z liści wycinamy gruszkę, jabłko, listki do nich, grzybka... Te wszystkie elementy naklejamy obok jeżyka!

kreatwyny jeż z liści praca twócza dla przedszkolaków

Jeż wykonany z liścia klonu oraz dębu z elementami narysowanymi przez dziecko jest naprawdę uroczy i może stanowić samodzielną pracę plastyczną.

jeż z liści kreatywna praca plastyczna

Aby wykonać zapasy dla jeża na zimę musimy przygotować zestaw wyciętych z liści grzybów. Rozpoczynamy od narysowania kształtu grzybka na odwrocie liścia, następnie wycinamy go. Można również dodatkowo wyciąć małe listki.
Odcięty kawałek ekologicznego sznurka z papieru przymocowujemy w lewym górnym rogu kartki przy pomocy zszywacza biurowego ewentualnie przyklejamy taśmą samoprzylepną. Najlepszy jest ekologiczny sznurek, ponieważ jest dość sztywny i dziecku będzie łatwo nawlec na niego grzyby.
Teraz w każdym przygotowanym grzybku robimy małą dziurkę nożyczkami i nawlekamy je na sznurek. To będą zapasy jeżyka na zimę!

jesienna spiżarnia jeża praca plastyczna dla dzieci

Końcówkę sznurka z nawleczonymi grzybami mocujemy w lewym górnym rogu kartki przy pomocy zszywacza biurowego. Młodszemu dziecku w tej czynności trzeba pomóc, uczeń poradzi sobie sam!

zapasy na zimę praca plastyczna szkoła

Bardzo podoba mi się pomysł z wycinaniem kształtów z liści i nawlekaniem ich na sznurek. Oprócz walorów estetycznych taka praca to także ćwiczenie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Spiżarnia jeża:

w spiżarni jeża praca plastyczna przedszkole

Jeśli chcemy, by praca była bogatsza w szczegóły można dodatkowo wykonać tło z odbitych liści ale w moim odczuciu - taka jest prosta i czytelna.

Zobacz też inne prace plastyczne z jeżem!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!