Tym razem matematyczna gra edukacyjna dla nieco starszych dzieci utrwalająca znajomość tabliczki mnożenia. Grę można również stosować do nauki mnożenia w formie układanki.

tabliczka mnożenia gra edukacyjna

Materiały i przybory:

  • 4 arkusze zielonego papieru A4+ jedna kartka jasnozielonego
  • kolorowy blok techniczny- 10 różnych odcieni papieru
  • ołówek
  • nożyczki
  • klej
  • czarny marker
  • karty do gry- wybieramy tylko karty od "dwójek" do "dziesiątek" oraz asy [najlepiej z dwóch talii]

1. Z bloku technicznego wycinamy po jednym nieco większym kółku oraz po 8 mniejszych kółeczek w 10 różnych kolorach. My użyliśmy dziurkaczy ozdobnych w kształcie koła.

dziurkacz ozdobny koło

2. Z jasnozielonego papieru wycinamy 20 jednakowych listków.

gra edukacyjna matematyczna

3. Na ciemnozielonej kartce układamy kwiatuszek: bierzemy jedno większe kółko na środek, dookoła 8 mniejszych kółeczek a pod spodem dwa listki. Odrysowujemy uzyskany kształt ołówkiem zachowując niewielki margines a następnie wycinamy. Czynności powtarzamy aż uzyskamy 10 ciemnozielonych, bazowych kształtów kwiatków.

gra matematyczna diy mnożenie

4. Na uzyskane bazy kwiatków kolejno naklejamy po jednym kolorowym środku oraz po jednym listku. Na listkach wypisujemy liczby od 1 do 10 [wyniki mnożenia przez 1] oraz dziesiątkami od 10 do 100 [wyniki mnożenia przez 10].

tabliczka mnożenia diy

5. Aby uzyskać słupki z tabliczki mnożenia wypisujemy wyniki mnożenia na mniejszych kółeczkach w taki sposób, by każdy kolor kwiatka stanowił jeden słupek mnożenia [wyniki mnożenia przez  2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9]

gra matematyczna edukacyjna hand made

Tabliczka mnożenia- zasady gry:

Z talii kart wybieramy wszystkie karty od "dwójek" do "dziesiątek" oraz asy. Umawiamy się, że każdy as ma wartość "jeden". Karty tasujemy.

Gracze kolejno losują bazy kwiatków. Możemy się umówić, że bierzemy po dwie lub trzy bazy- w zależności od możliwości uczestników gry.

Każdy z graczy kolejno bierze dwie karty do gry, sprawdza jaką mają wartość i mnoży wylosowane liczby. Jeśli wynik pasuje do jednego z jego kwiatków bierze płatek z wypisaną cyfrą i układa na swojej bazie.

gra planszowa tabliczka mnożenia zrób to sam

Wykorzystane karty odkładamy na bok.

Gra toczy się do momentu gdy jeden z graczy zgromadzi wszystkie płatki kwiatka w jednym kolorze. W nagrodę może wziąć listek z wynikiem mnożenia przez "10".

Można też po prostu uczyć się tabliczki mnożenia układając wyniki mnożenia na właściwych kwiatkach.

Miłej zabawy!!

Polecamy również nasz lapbook z tabliczką mnożenia:)


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!