Kiedy dzieci mają swobodny dostęp do materiałów plastycznych szybko robi się w nich totalny bałagan, więc od czasu do czasu biorę się za generalne porządki. W wyniku takiego sprzątania zwykle powstaje nowy bałagan;) Tym razem jednak, udało się ze starych kredek świecowych zrobić nowe, w dodatku tęczowe kredki!

Materiały i przybory:

  • stare, połamane kredki świecowe
  • deska do krojenia i ostry nóż
  • silikonowe foremki do pieczenia

1. Stare, połamane kredki świecowe obdzieramy z resztek papierków i kroimy je na jeszcze mniejsze kawałeczki. Z obdzieraniem kredek z papierków doskonale poradzą sobie dzieci, natomiast dorośli muszą je pokroić.

2. Pokrojone fragmenty kredek wkładamy do silikonowych foremek do pieczenia. My użyliśmy kształtu serduszek oraz owoców. Łączymy kolory pokrewne lub totalnie mieszamy. Pozwólmy eksperymentować dzieciom, w efekcie powstaną naprawdę wyjątkowe kredki.

kredki świecowe przepis diy

3. Foremki z kredkami wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 100*C. Kredki trzymamy około 15 min w tej temperaturze, wyłączamy piekarnik i trzymamy je w nim przez kolejne 5 minut.

4. Foremki pozostawiamy do ostygnięcia na około 30 minut. Można dać je na balkon jeśli jest chłodno ale nie ma mrozu. Jeśli kredki zastygły wyjmujemy je. Nie polecam trzymać ich bardzo długo [np. przez całą noc], bo potem trudniej je wyjąć.

Po robieniu kredek foremki należy dokładnie umyć i są one nadal zdatne do użycia. Jeśli resztki kredek nie schodzą trzeba foremki polać gorącą wodą, pozostawić na chwilę a potem wyszorować gąbką z użyciem dużej ilości płynu do naczyń.

Zrobiliśmy dwa wzory kolorowych kredek: kredki - serduszka

tęczowe serduszka do rysowania

oraz kredki - owocki:

tęczowe kredki z recyklingu

Kredki - serduszka wyszły jakby nieco szorstkie a kredki - owocki idealnie gładkie. Pewnie to zasługa foremek, te z serduszkami były używane wielokrotnie a owocki pierwszy raz. Niezależnie od faktury, kredki rysują po prostu tęczowo!

jak zrobić tęczowe kredki serduszka

Tęczowe kredki rysują cudownie i dadzą naszym dzieciom naprawdę dużo radości:)

kolorowe kredki z recyklingu

Taki zestaw tęczowych kredek może stać się również upominkiem dla dziecka: z okazji Walentynek, imienin, urodzin, Dnia Dziecka lub Dnia Kredki. Albo zwyczajnie umilić dziecku deszczowe popołudnie.

Serdecznie zachęcam do ponownego wykorzystania resztek kredek świecowych i dania im drugiego życia.

Tęczową kredkę można zrobić również jeszcze innym sposobem, zapraszam do lektury!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!