Większość dzieci zaczyna się interesować literami na długo przed tym nim rozpoczną celową naukę w szkole. Układanka "Alfabet" to jeden z pomysłów jak przygotować ciekawskiego przedszkolaka do nauki czytania w przyjemny, bezstresowy sposób. Wspólne przygotowania a następnie zabawa układanką to aktywność w czasie której Twoje dziecko z radością rozpocznie naukę liter. Na końcu artykułu znajdziesz kilka pomysłów na zabawy z użyciem układanki.

Materiały i przybory:

  • kartka papieru [lepiej by był nieco grubszy niż zwykła kartka ksero]
  • błyszczące, samoprzylepne litery
  • nakrętki
  • ołówek i linijka
  • czarny marker

1. Na kartce papieru rysujemy 24 kratki. W poszczególnych kratkach wpisujemy DRUKOWANE litery alfabetu.

2. Na nakrętki przyklejamy brokatowe, samoprzylepne litery. Moja córka pomagała mi wybierać litery, tak by miały piękny kolor i nie powtarzały się:)

brokatowy alfabet diy

Układanka przygotowana do zabawy: wystarczy usiąść z dzieckiem i potowarzyszyć mu z radością obserwując aktywność dziecka.

Moja córeczka uwielbia zabawy z literami. Zna już cały alfabet i ogromną frajdę sprawia jej taka zabawa. Cóż, jak się ma starszego brata, to wszystko wydaje się być łatwiejsze.

alfabet dla przedszkolaka pomysły na zabawy

Gotowe:

układanka alfabet diy

Im częściej dziecko będzie widziało litery, tym szybciej nauczy się je rozpoznawać a po jakimś czasie również nazywać. Na początku należy dziecku wskazać literę na którą rozpoczyna się jego imię, imiona innych ważnych dla dziecka osób, lub inną literę, którą zna.

Inne pomysły na zabawy z przygotowanym alfabetem:

1.Worek pełen liter

Umieść litery w woreczku i pozwól wylosować jedną z nich dziecku. Zadaniem dziecka jest powiedzenie jak nazywa się litera. Jeśli jej nie zna, podpowiedz jak się nazywa i wrzuć z powrotem do woreczka. Pozwól dziecku losować litery dopóki sprawia mu to frajdę. Fajnie jest też bawić się w grupce dzieci lub dorosły na zmianę z dzieckiem.

2. Przesyłanie prezentów

Umów się z dzieckiem, że litery naklejone na korkach to błyszczące prezenty dla zabawek. Wybierzcie literę, niech dziecko nazwie ją i wymyśli jaka zabawka rozpoczyna się na wylosowaną literę. Na przykład litera S dla samochodu, L dla lali, K dla kotka. Jeśli trzeba pomóż dziecku nazwać literę i podpowiedz nazwę zabawki.

3. Lista imion

Pobaw się z dzieckiem w wymyślanie imion: na zmianę losujecie literę, nazywacie ją - wymyślacie imię kogoś z rodziny lub znajomego a następnie umieszczacie literę na planszy. U nas na Y było Yeti-Kotleti 🙂

układanka alfabet dla przedszkolaków


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!