Wędrująca woda to niezwykle widowiskowy eksperyment dla dzieci. Wymaga również cierpliwości a więc na efekt końcowy trzeba trochę poczekać. Eksperyment obrazuje wędrówkę wody, jaka ma miejsce w roślinach. Oprócz tego to świetne doświadczenie dla dzieci z uzyskaniem nowych kolorów z barw podstawowych.

Materiały i przybory:

  • 3 słoiczki [u nas po dziecięcym jedzeniu]
  • ręcznik papierowy
  • kolorowa woda [powstała z recyklingu flamastrów]

1. Aby uzyskać kolorową wodę można zwyczajnie dodać do wody barwnik spożywczy lub tak jak my wykorzystać stare, zaschnięte flamastry. Wystarczy włożyć mazak [lub kilka] do słoiczka wypełnionego wodą i po chwili mamy piękną wodną farbkę. O uzyskaniu takich farb można przeczytać w artykule pod tytułem Drugie życie materiałów plastycznych.

2. Przystępując do eksperymentu należy przygotować dwa słoiczki wypełnione wodną farbą: my mamy żółtą i niebieską oraz trzeci, pusty słoiczek.

3. Ręcznik papierowy przedzieramy na pół a następnie składamy by uzyskać pasek. Oba powstałe paski papieru zanurzamy jedną stroną w barwnikach a drugą w pustym słoiczku.

doświadczenia z wodą i kolorami dla dzieci

4. Już po chwili możemy zaobserwować pojawiającą się na paskach papieru kolorową wilgoć. Po kilku minutach papier jest cały mokry.

wędrująca woda zabawy z wodą dla dzieci

5. Po około godzinie pojawia się kolorowa woda w pustym dotychczas słoiku.

doświadczenie dla dzieci wędrująca woda

Po kilku godzinach poziom wody w naczyniach jest wyrównany a środkowy słoiczek wypełniony kolorem powstałym z połączenia obu użytych oddzielnie barw.

wędrująca woda eksperyment dla dzieci

Zjawisko jest niezwykle widowiskowe i bardzo podoba się dzieciom!

Wytłumaczenie jest podobne jak w doświadczeniu o rozkwitającej lilii wodnej. W papierze znajdują się kapilary służące roślinom do transportu wody.

Przy okazji watro z dzieckiem porozmawiać o barwach podstawowych i pochodnych. Można poeksperymentować z różnymi barwami i pokazać jak powstają najbardziej znane kolory.

A tu krótka ściąga jak uzyskać wybrane barwy z połączeń różnych kolorów [przyda się przy zabawach zarówno z kolorową wodą jak i przy mieszaniu farb]:

niebieski + żółty = zielony

czerwony + żółty = pomarańczowy

niebieski + czerwony = fioletowy

czerwony + żółty + czarny = brązowy

biały + czerwony = różowy

biały + niebieski = błękitny


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!