Zabawy z kolorami: kwiatek
Praca plastyczna będąca połączeniem: recyklingu, eksperymentowania z kolorową wodą i twórczej zabawy. Kolory, którym barwione są płatki kosmetyczne, powstały ze zużytych mazaków i mogą stanowić pomoc do nauki o barwach podstawowych i pochodnych. Zabawę można rozpocząć od przeprowadzenia z dzieckiem eksperymentu z „Wędrującą wodą”, który serdecznie polecam!
Materiały i przybory:
- stare flamastry
- małe słoiczki
- woda
- pipeta
- podkładka
- gazeta pomalowana farbą na zielono
- nożyczki
- klej
Jak uzyskać kolorową wodę z recyklingu?
Nasza woda powstała ze starych, wydawałoby się całkiem wypisanych flamastrów. Trzeba je pogrupować kolorami a następnie zanurzyć w niedużej ilości wody. Już po kilku minutach możemy zobaczyć jak flamastry „oddają” kolor wodzie. Korzystając z okazji możemy przeprowadzić z dzieckiem eksperyment z „Wędrującą wodą”.

Kwiatuszek
Barwienie płatków – nabieramy pipetą odrobinę kolorowej wody i zakraplamy ją na płatki kosmetyczne. Zwróćmy uwagę dziecka na to, jak przenikają się barwy i jak zmieniają kolory w połączeniu z innymi kolorami.

Pokolorowane płatki kosmetyczne pozostawiamy do wyschnięcia.

Aby przykleić płatki kosmetyczne do kartki należy posmarować klejem kartkę, w innym przypadku będziemy mieli cały klej w kłaczkach:)

Z pomalowanej zieloną farbą gazety wycinamy łodyżkę oraz liście kwiatka a następnie naklejamy na kartkę. I tym sposobem mamy gotowy obrazek!
Przepiękny efekt delikatnych, przenikających się barw nadający subtelnego uroku obrazkowi!

Taki kolorowy kwiatek może stać się również laurką przygotowaną przez dziecko dla ulubionej dorosłej osoby.

A tu krótka ściąga jak uzyskać wybrane barwy z połączeń różnych kolorów [przyda się przy zabawach zarówno z kolorową wodą jak i przy mieszaniu farb]:
niebieski + żółty = zielony
czerwony + żółty = pomarańczowy
niebieski + czerwony = fioletowy
czerwony + żółty + czarny = brązowy
biały + czerwony = różowy
biały + niebieski = błękitny
Zachęcam również do zapoznania się z kilkoma innymi pomysłami na wykorzystanie materiałów plastycznych z recyklingu.
Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!