Praca plastyczna będąca połączeniem: recyklingu, eksperymentowania z kolorową wodą i twórczej zabawy. Kolory, którym barwione są płatki kosmetyczne, powstały ze zużytych mazaków i mogą stanowić pomoc do nauki o barwach podstawowych i pochodnych. Zabawę można rozpocząć od przeprowadzenia z dzieckiem eksperymentu z “Wędrującą wodą”, który serdecznie polecam!

Materiały i przybory:

  • stare flamastry
  • małe słoiczki
  • woda
  • pipeta
  • podkładka
  • gazeta pomalowana farbą na zielono
  • nożyczki
  • klej

Jak uzyskać kolorową wodę z recyklingu?

Nasza woda powstała ze starych, wydawałoby się całkiem wypisanych flamastrów. Trzeba je pogrupować kolorami a następnie zanurzyć w niedużej ilości wody. Już po kilku minutach możemy zobaczyć jak flamastry “oddają” kolor wodzie. Korzystając z okazji możemy przeprowadzić z dzieckiem eksperyment z “Wędrującą wodą”.

Kwiatuszek

Barwienie płatków – nabieramy pipetą odrobinę kolorowej wody i zakraplamy ją na płatki kosmetyczne. Zwróćmy uwagę dziecka na to, jak przenikają się barwy i jak zmieniają kolory w połączeniu z innymi kolorami.

Pokolorowane płatki kosmetyczne pozostawiamy do wyschnięcia.

Aby przykleić płatki kosmetyczne do kartki należy posmarować klejem kartkę, w innym przypadku będziemy mieli cały klej w kłaczkach:)

Z pomalowanej zieloną farbą gazety wycinamy łodyżkę oraz liście kwiatka a następnie naklejamy na kartkę. I tym sposobem mamy gotowy obrazek!

Przepiękny efekt delikatnych, przenikających się barw nadający subtelnego uroku obrazkowi!

Taki kolorowy kwiatek może stać się również laurką przygotowaną przez dziecko dla ulubionej dorosłej osoby.

A tu krótka ściąga jak uzyskać wybrane barwy z połączeń różnych kolorów [przyda się przy zabawach zarówno z kolorową wodą jak i przy mieszaniu farb]:

niebieski + żółty = zielony

czerwony + żółty = pomarańczowy

niebieski + czerwony = fioletowy

czerwony + żółty + czarny = brązowy

biały + czerwony = różowy

biały + niebieski = błękitny

Zachęcam również do zapoznania się z kilkoma innymi pomysłami na wykorzystanie materiałów plastycznych z recyklingu.