Zabawa Zgadnij, co zginęło? to rodzinna gra wpływająca na umiejętność koncentracji uwagi, rozwijająca pamięć, a także doskonaląca zmysł wzroku. Można się w nią bawić z jednym lub z kilkorgiem dzieci. Wystarczy kilka drobiazgów i spokojne miejsce w którym można rozłożyć nasze przedmioty.

Materiały i przybory:

  • kilkanaście - maksymalnie 20- drobnych zabaweczek lub przedmiotów codziennego użytku [im młodsze dziecko- tym mniej przedmiotów]

1. Poproś dziecko o zgromadzenie kilkunastu drobnych zabaweczek lub przedmiotów codziennego użytku. Pooglądajcie je razem dokładnie, nazwijcie i postarajcie się zapamiętać co, gdzie leży.

2. Dziecko zamyka oczy, dorosły wypowiada magiczną formułę, np.: "Czary-mary, abra-kadabra, bim-sala-bim..." i chowa jeden z przedmiotów:)

3. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zniknęło.

 

4. Kiedy dziecko nabierze wprawy i błyskawicznie odpowiada, co zginęło, możemy wprowadzić pewne utrudnienie do zabawy. W momencie, kiedy chowamy jeden przedmiot to na jego miejsce przekładamy inny. Wtedy naprawdę trzeba dokładnie przypomnieć sobie co, gdzie leżało:)

5. Jeśli dziecko nie ma jeszcze wprawy w zapamiętywaniu lub widzimy, że sprawia mu to dużą trudność, zaczynamy od nazwania przedmiotów z jednego rzędu, dziecko potem samodzielnie powtarza nazwy i dopiero wtedy chowamy przedmiot.

W tą zabawę można bawić się doskonale zarówno z jednym jak i z większą grupką dzieci. Jeśli bawimy się z kilkorgiem dzieci wprowadzamy element rywalizacji. Kto pierwszy odgadnie co zginęło dostaje punkt. Wygrywa to dziecko, które zgromadzi np. 5 punktów.

Jeśli dzieci są w równym wieku i jedno z nich wyraźnie odstaje od grupy, rezygnujemy z rywalizacji. To dziecko nie będzie miało szansy wygrać, a właśnie ono potrzebuje jak największej liczby powtórzeń. Wtedy każde z dzieci ma swoją kolej na odgadywanie.

A potem oczywiście zmiana... to my zgadujemy!

Ciekawe, kto będzie lepszy?
Im starsze dziecko, tym wynik rywalizacji będzie mniej oczywisty 🙂


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!