Czy Wasze dzieci wiedzą, że balon może zostać naelektryzowany? Wystarczy pocieranie wełnianym szalikiem i będzie przyciągał drobinki papieru! A jak przytknie się taki balon do nosa, to będzie lekko łaskotał! Zobaczcie sami, jak łatwo zrobić to doświadczenie🙂

Materiały i przybory:

  • balon
  • skrawki gładkiej bibułki lub innego cienkiego papieru
  • wełniany szalik

1. Nadmuchaj balon i zawiąż na supełek.

2. Gładką bibułkę porwij na małe skrawki.

3. Potrzyj balonik energicznie skrajem szalika.

elektryzowanie przedmiotów

4. Zbliż balonik do papierków.

domowe laboratorium wiedzy

doświadzczenia dla dzieci

5. Balonik będzie również "przyklejał" się do ściany. Aby to zaobserwować musisz naelektryzować balon przez pocieranie a następnie zbliżyć do ściany.

naelektryzowany balon

6. Dobrze widać również przyciąganie jeśli bardzo delikatnie odkręcimy kran i do ciurkającej wody zbliżymy naelektryzowany balonik. Pamiętajmy, że tylko zbliżamy balonik do wody, nie dotykamy jej balonikiem.

doświadczenie dla dzieci balon i woda

7. Elektryczność możemy poczuć na własnej skórze jeśli zbliżymy balon do nosa lub włosów. Zobaczcie, krótkie włosy stają dęba a długie przyklejają się do balonika:)

Przez pocieranie wełnianym szalikiem balon elektryzuje się, to znaczy gromadził ładunek, który przyciąga inne przedmioty.

Doświadczenie pochodzi z książki: Domowe laboratorium wiedzy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!