faktury tekstury
Grafomotoryka i sprawność manualna

Materiały do odbijania

To zadanie wymaga trochę przygotowań ze strony rodziców, ale po wszystkim będziecie na pewno zadowoleni z efektu.

Kartki z różnymi fakturami mogą służyć do rozwijania zmysłu dotyku mogą też być świetnym materiałem do dalszej pracy plastycznej. Wszystko pochodzi oczywiście z recyklingu.

faktury tekstury

Materiały i przybory:

  • tekturki formatu A6 wycięte z opakowań po kaszy, ryżu i innych
  • różnorodne materiały [firanka, płótno, wycięte kształty z tektury, tekturka falista, piórko, suszone rośliny, dzianina, plecionka, fragment papierowego obrusu, folia bąbelkowa, wzorki wycięte ozdobnymi nożyczkami, drobne elementy wycięte dziurkaczem ozdobnym, resztki tapet o wyraźnej strukturze, papier ścierny, tasiemka…]
  • klej, np. Magic
  • nożyczki
  • kredki „Bambino”

1. Z opakowań po produktach spożywczych wycinamy tekturki formatu A6 stanowiące podstawę do naklejania przyszykowanych materiałów [przynajmniej 20 sztuk].

2. Na każdej tekturce przyklejamy wybrany materiał- musi on być o wyraźnej strukturze, tak by dało się przez niego kalkować. Możemy również wyszyć jakiś wzór lub wyciąć dowolny kształt i nakleić. Nasz najlepszy-według dziecka- kształt to oczywiście głowa i rączki ludzika lego wycięte z tekturki falistej.

3. Kiedy mamy już gotowe faktury, bierzemy się do zabawy. Możemy zwyczajnie bawić się w dotykanie, nazywanie, szukanie podobnych i najbardziej odmiennych faktur.

4. Możemy też każdą fakturę odkalkować przykładając kartkę i rysując po niej kolorową kredką. Trzeba to naprawdę solidnie robić, aby wzór był wyraźny. Takie kalkowanie ma więc dodatkowy atut, jakim jest wzmacnianie mięśni ręki.

4. Kiedy mamy dużo pokolorowanych karteczek wycinamy z nich kształty, układamy dowolne obrazki a następnie przyklejamy je do kartki.

Zabawa jest świetna! Zajęła nam dziś całe przedpołudnie, a mi dodatkowo przygotowanie wzorów pół wczorajszej nocy;)

Efekt: oceńcie sami!

 

I chociaż dużo przy tym pracy, dziecko spędzi razem z Wami sporo czasu.
Zabawa go pochłonie, a potem…… na pewno będziecie dumni nie mniej niż dziecko 🙂

 

Z ostatniej chwili: ta technika plastyczna to frottage. Z Wikipedii:Frottage (fr. tarcie) – technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów (np. drewna, tkaniny, liści, kamieni) na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem (lub innym podobnym narzędziem).”

Zapisz

Udostępnij dla innych