W czasie wakacji przyda się urządzenie do mierzenia wilgotności powietrza. Korzystając z wynalazku jaki stworzyła sama natura można przygotować stację pogodową dla dzieci. Będzie nam do tego potrzebna szyszka i krążek drewna.

Materiały i przybory:

  • 2 krążki drewna
  • szyszka
  • ołówek
  • klej do drewna np.: Wikol
  • nieduży patyczek

1. Jeden z krążków drewna przecinamy na pół i przyklejamy klejem do drewna na drugim krążku drewna, tak jak to pokazano na zdjęciu. Można również użyć gwoździ i młotka.

eksperymenty dla dzieci szyszka

2. Na podstawce u góry rysujemy kropeczki.

stacja pogodowa eksperyment dla dzieci

3. Do jednej z łusek szyszki przyklejamy nieduży patyczek. Szyszkę przyklejamy na podstawce. Pozostawiamy do wyschnięcia.

mierzenie wilgotności powietrza eksperyment dla dzieci

4. Przy kropeczkach po lewej stronie piszemy literkę S- sucho, na środku u góry W- wilgotno. Jak się później okazało, my napisaliśmy nasze W za bardzo po prawej stronie....

Tak wygląda stacja pogodowa mierząca wilgotność powietrza w suchy, słoneczny dzień.

doświadczenie dla dzieci stacja pogodowa

A tak wygląda nasza stacja po całej nocy leżenia w trawie, w czasie rzęsistego deszczu.

eksperyment dla dzieci mierzenie wilgotności powietrza

Tak jak pisałam wcześniej, nasze W- wilgotno jest napisane w złym miejscu. Pamiętajcie o tym, robiąc ze swoimi dzieciaczkami stację według tego projektu:)

Stację pogodową umieszczamy na dworze. W zależności od wilgotności powietrza wskazówka będzie się poruszała. Nasz eksperyment korzysta z faktu, że przed deszczem szyszki się zamykają, aby ochronić znajdujące się w jej wnętrzu nasiona przed znajdującą się w powietrzu wilgocią.

To doświadczenie znaleźliśmy w książce: Świat nauki w niezwykłych eksperymentach H. J. Press'a.

Zapisz

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!