Kulki hydrożelowe to kulki utrzymujące wilgotność w roślinach. Zanurzone w wodzie na kilka godzin, znacznie zwiększają swoją objętość gromadząc w sobie wodę i utrzymując ją przez długi czas. U nas posłużyły do przygotowania sensorycznych gniotków antystresowych oraz zabawy z glutkiem. Pamiętajmy jednak, że zabawa ta jest polecana dla dzieci powyżej 3 roku życia. Kulek nie można absolutnie spożywać.

Materiały i przybory:

  • kulki hydrożelowe
  • woda
  • mocny balonik
  • szklane naczynie
  • siatka po warzywach
  • mocna nitka lub gumka recepturka
  • włóczka
  • nożyczki
  • czarny marker

Przygotowanie kulek hydrożelowych

Kulki hydrożelowe przeznaczone do zabawy moczymy w wodzie wg instrukcji podanej przez producenta. Proszę zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci - kulek absolutnie nie można spożywać.

kulki hydrożelowe, zabawy sensoryczne

Gniotki antystresowe

1. Niewielką, plastikową butelkę np. po wodzie mineralnej napełniamy namoczonymi wcześniej kulkami żelowymi. To świetna zabawa a jednocześnie doskonałe ćwiczenie małych paluszków, bo wcale nie tak prosto jest wrzucać śliskie kulki do niewielkiego otworu butelki:)

2. Mocny balonik pompujemy, spuszczamy z niego powietrze a następnie zakładamy na szyjkę butelki. Ta czynność jest niezbędna, by można było dobrze napełnić balonik kulkami.

3. Odwracamy butelkę do góry nogami i kulki same nam wpadają do balonika. Wypełniony kulkami balonik zdejmujemy z butelki i zawiązujemy mocny supeł.

gniotek antystresowy dyi z hydrożelem, zabawa sensoryczna

Gotowy gniotek z kulkami w środku można ozdobić czuprynką zrobioną z włóczki i domalować markerem buzię oraz oczka.

Aby zrobić gniotkowi włosy - nawijamy na rękę włóczkę, zdejmujemy z ręki i na środku zawiązujemy supełek. Z obu stron rozcinamy nitki i uzyskany w ten sposób pomponik przywiązujemy do balonika.

gniotek dla dzieci dyi, sensoryczne zabawy z hydrożelem

Zabawa gniotkiem to świetna sprawa! Odstresowuje i wycisza, ćwiczy mięśnie dłoni, dostarcza zróżnicowanych wrażeń sensorycznych... a do tego ściskane gniotki robią śmieszne miny!

gniotki antystresowe z hydrożelem, zabawa sensoryczna

Gniotek w siatce

Aby zrobić gniotka w siatce wystarczy przygotowany wcześniej balonik wypełniony kulkami żelowymi umieścić w siatce po warzywach. Ja używam zwykłej siatki po ziemniakach:)

Wkładam balonik do siatki po warzywach, dopasowuję wielkość siatki do balonika a następnie zawiązuję mocno gumkę recepturkę. Możecie też związać mocną nitką ALE nie obcinajcie końcówki siatki zbyt blisko supełka, bo w momencie zabawy balonik wyskoczy z niej.

gniotek antystresowy w siatce dyi, sensoryczne zabawy w ugniatanie

Kulki hydrożelowe i glutek

Mój syn postanowił wypróbować połączenie glutka z kulkami. Na początku należy przygotować glutka wg tej instrukcji a następnie dodać kilkanaście namoczonych wcześniej kulek do niego.

Kulki są mokre, wiec glutek staje się wyjątkowo lepki - nie wszystkim takie doznanie spodoba się...

slime glutek z hydrożelem, antystresowe sensoryczne zabawy

W czasie zabawy kulki wypadają a po jakimś czasie rozpadają się tworząc kryształki. Zabawa glutkiem tuż po jego przygotowaniu jest bardzo przyjemna, ale w czasie przechowywania glutka w pojemniczku staje się on coraz bardziej lepki...

Moi drodzy! Którąkolwiek opcję zabaw z kuleczkami żelowymi wybierzecie - życzę fantastycznych doznań:)


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!