Znalazłam w Internecie świetną zabaweczkę z recyklingu: pływającą meduzę. Wygląda naprawdę realistycznie:) Wydawałoby się, że jest przeznaczona dla młodszych dzieci, a jednak bardzo zainteresowała nasze 7 letnie dziecko:)

Materiały i przybory:

  • plastikowa butelka [najlepiej błękitna i gładka]
  • mała foliowa reklamówka
  • gumka recepturka
  • nożyczki
  • patyczek do szaszłyków

1. Rozkładamy płasko małą foliową reklamówkę, odcinamy uszy, przecinamy na dwie części. Jedną z cześć reklamówki związujemy na środku gumką recepturką tak, by wyglądała jak mały balonik.

2. Tniemy folię na pojedyncze pasma- to będą macki meduzy.
Część folii wycinamy i wyrzucamy tak, aby nie było zbyt dużo paseczków. Paseczki powinny być różnej długości.

3. Wypełniamy wodą główkę meduzy w taki sposób, by został w niej niewielki pęcherzyk powietrza.

4. Wypełniamy butelkę wodą i wciskamy meduzę do środka.

5. Po włożeniu meduzy do butelki pojawiają się na niej banieczki powietrza. Staramy się je usunąć mieszając patyczkiem od szaszłyka zawartość butelki.

6. Dolewamy wody "z górką" i zakręcamy dokładnie butelkę. Można w czasie zakręcania trzymać butelkę w powietrzu, wtedy pozostanie w niej mniejszy pęcherzyk powietrza. Gotowe!

Teraz dziecko może przekręcać butelkę i oglądać jak meduza powoli unosi się do góry:) Jest to niesamowicie absorbująca zabawka dla maluszków. Na dodatek zupełnie nic nie kosztuje, bo jest w całości wykonana z materiałów z odzysku!

Starsze dziecko możemy poprosić, aby wyjaśniło nam dlaczego meduza unosi się do góry a niezależnie od wieku, przekręcanie butelki to niezłe ćwiczenie mięśni rąk.

Pomysł pochodzi ze strony: https://bhoomplay.wordpress.com/2011/09/09/diy_jellyfish_eng/ gdzie można również obejrzeć filmik.

Z całego serca zachęcam do zrobienia tej zabawki!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!