Dziecku zwykle trudno jest uchwycić proporcje ciała człowieka przy rysowaniu postaci. Dodatkową trudność stanowi przedstawienie ruchu w jakim ona się znajduje. Proponujemy prostą pracę plastyczną o zimowych sportach mającą na celu zgłębienie tajników tej trudnej sztuki.

Materiały i przybory:

  • biały oraz kolorowy papier ksero
  • linijka
  • ołówek
  • nożyczki
  • klej np.:Magic
  • czarny marker, mazaki lub kredki

1. Z kolorowego papieru wycinamy kwadraty wielkości 6 cm na 6 cm.

2. Przy pomocy linijki i ołówka kwadrat dzielimy na 3 równe części po 2 cm każda. Na jednej z części oznaczamy kwadracik o wymiarach 2 cm na 2 cm. Drugą i trzecią część dzielimy na pół. Przecinamy wg ustalonych linii tak jak to pokazano na zdjęciu.

kolorowy papier ksero praca plastyczna

3. Kolejno cztery paski przecinamy równo na pół wzdłuż dłuższych boków- uzyskamy wtedy 8 paseczków o wymiarach 1 cm na 3 cm.

elementy postaci człowieka

4. Na białym papierze układamy a następnie przyklejamy postać sportowca uprawiającego jedną z dyscyplin sportów zimowych.

sporty zimowe postać w ruchu

5. Przy pomocy markera, mazaków lub kredek dorysowujemy brakujące elementy. Można również na początku namalować zimowe tło i na nim umieścić naszą postać.

sporty zimowe olimpiada plastyczna

Można oczywiście w ten sposób przedstawić nie tylko ludzi uprawiających sporty zimowe ale ogólnie postaci w ruchu. Nie ma wtedy problemu z zachowaniem proporcji ciała człowieka.

sporty zimowe olimpiada praca plastyczna

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zanim dzieci przystąpią do wykonania pracy plastycznej dobrze jest obejrzeć zdjęcia lub fragmenty filmów przedstawiających sportowców w ruchu. Do dyscyplin sportowych uprawianych zimą zaliczmy: narciarstwo alpejskie i klasyczne, skoki narciarskie, snowboarding, saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, short track, łyżwiarstwo szybkie, bojery, biathlon, curling, skeleton. O sportach zimowych można przeczytać również w wikipedii.

Niesamowite, jak każda praca dziecka jest wyjątkowa!

Zobacz inne nasze pomysły na prace twórcze!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!