W czasie jesiennych spacerów warto poświęcić chwilę na zebranie liści i przygotowanie z dzieckiem zielnika. Ręcznie zebrana kolekcja liści jest świetną zabawą a samodzielne tworzenie zielnika powodem do dumy! Przy okazji oczywiście dziecko poznaje i uczy się rozpoznawać w naturalnym środowisku popularne gatunki drzew.

Materiały i przybory:

1. W czasie spaceru zbieramy liście drzew i wkładamy między kartki gazety. Do rozpoznawania różnych gatunków drzew korzystaliśmy z książki "Drzewa naszych lasów" z serii Poznaję i rysuję. To świetna książka, dzięki której w prosty sposób dzieci nauczą się rozpoznawać najczęściej występujące w Polsce gatunki drzew.

drzewa naszych lasów

2. Po przyjściu do domu gazetę wraz z poukładanymi w niej liśćmi przyciskamy ciężkimi książkami. Następnego dnia przekładamy liście do kolejnej gazety, dzięki temu szybko i ładnie się ususzą.

3. Ususzone liście kolejno przyklejamy na białych kartkach i podpisujemy.

zielnik dla dzieci gatunki drzew

4. Robimy okładkę do zielnika.

5. Następnie dziurkaczem robimy dziurki i całość przewiązujemy wstążką.

zielnik dzieci liście

Gotowy zielnik:

zielnik liści drzew

I tu zamiast podpisu "akacja" powinien pojawić się podpis "robinia akacjowa". Dziecku w szkole nie zwrócono uwagi na błędny zapis, natomiast jeden z czytelników zwrócił mi uwagę na tą nieprawidłowość. Pamiętajcie o tym proszę, by uniknąć naszego błędu!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!