Stymulacja zmysłu dotyku u dzieci rozwija świadomość własnego ciała i pobudza rozwój ruchowy. Jest jednym z elementów wielozmysłowego poznawania świata. Dotyk można stymulować poprzez różnorodne zabawy sensoryczne, a ich przykłady możecie znaleźć na naszej stronie:) Dziś proponujemy własnoręcznie przygotowaną loteryjkę dotykową. Zadaniem dziecka jest rozpoznanie po dotyku klocka i dopasowanie go do wzoru.

Materiały i przybory:

  • dwie grube kartki tektury [u nas tył bloku]
  • kilka fragmentów różnorodnych faktur: tektura falista, papier samoprzylepny, papier ścierny, filc, różne tapety, materiał, wycinanki metalizowane, pianka kreatywna
  • nożyczki
  • klej
  1. Ze zgromadzonych różnorodnych materiałów wycinamy po dwa jednakowe prostokąty. Ja użyłam następujących rzeczy: filc, pianka kreatywna, wycinanka metalizowana, papier ścierny, tekturka falista, błyszczący papier samoprzylepny i dwa rodzaje tapet.
  2. Z grubej tektury przygotowujemy jeden duży prostokąt na którym nakleimy wzory faktur oraz 8 jednakowych małych prostokątów, mieszczących się na wzorniku.
  3. Połowę materiałów do dotykania naklejamy na dużej kartce tektury, drugą połowę naklejamy na wcześniej przygotowane pojedyncze tekturowe prostokąty.

integracja sensoryczna zmysł dotyku zabawa

Na początku zachęcamy dziecko do poznania wszystkich faktur i pobawienia się układanką jak zwyczajną loteryjką.

rozwijanie zmysłu dotyku u dzieci

Dobrze jest nazwać każdą z faktur - w ten sposób rozwijamy zasób słownictwa dziecka. Zabawa polega na rozpoznaniu po dotyku kolejnych elementów układanki i dopasowaniu ich do wzornika. Oczywiście w czasie zabawy dziecko musi mieć zasłonięte oczy lub podajemy klocki pod stołem, poza zasięgiem wzroku dziecka 🙂

układanka dotykowa zmysł dotyku
Możecie też poprosić dziecko, by znalazło w najbliższym otoczeniu takie faktury jakie są w Waszej loteryjce dotykowej. Czy podłoga jest gładka jak różowy prostokąt? Co jest tak szorstkie jak papier ścierny? A jaki w dotyku jest dywan? Odpowiedzi na te pytania pozwolą dziecku identyfikować i nazywać doznania płynące z ciała oraz lepiej poznać najbliższe otoczenie!

Ogromu frajdy z dotykowego poznawania świata!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!