Do zbioru przetestowanych przepisów na własnoręcznie robione masy plastyczne dołączył prosty przepis na masę porcelanową zwaną również suchą porcelaną. Przepis składa się tylko z trzech składników łatwo dostępnych w każdym domu i jest zupełnie niekłopotliwy do wykonania. Z masy porcelanowej zrobiłam wiosenne zawieszki z przebiśniegiem🙂

Materiały i przybory:

  • 80 gr sody oczyszczanej [całe opakowanie]
  • 50 gr mąki ziemniaczanej
  • 60 ml wody
  • garnek, łyżka i deska

1. Odważoną porcję mąki oraz sodę oczyszczaną wsypujemy do małego garnuszka i dokładnie mieszamy.

masa plastyczna diy porcelana

2. Do mąki i sody dolewamy dokładnie 60 ml wody i mieszamy. Mieszanie tej substancji jest niesamowite: kiedy nabieramy łyżką masa jest zwarta a potem rozpływa się w naczyniu.

masa plastyczna mąka soda woda

3. Garnek stawiamy na ogniu i podgrzewamy aż do momentu uzyskania zwartej masy.

sucha porcelana przepis bez kleju

4. Masę ostrożnie wyjmujemy z garnka, kładziemy na podsypanej mąką ziemniaczaną desce i ugniatamy. Uwaga, jest to gorące!

3 składnikowa masa porcelanowa bez kleju

5. Teraz z masy można wykrawać kształty, które po około 24 godzinach utwardzą się. W połowie czasu trzeba odwrócić przedmioty aby ładnie wyschły.

Ja z masy porcelanowej zrobiłam wiosenne serduszka. Na rozwałkowanej masie położyłam kwiat przebiśniegu i przy pomocy wałka odcisnęłam w masie porcelanowej. Następnie wycięłam serduszko, słomką zrobiłam otwór do przewleczenia nitki. Z podanych w przepisie produktów wychodzi około 8 - 10 porcelanowych serduszek. Oczywiście można zwiększać ilość masy zachowując podane proporcje.

Masa porcelanowa to ciekawa alternatywa dla masy solnej.

prosty przepis masa porcelanowa

Masa porcelanowa jest fantastyczna do modelowania, przepięknie mieni się w słońcu drobinkami sody a po wyschnięciu staje się idealnie biała. Istne cudo! Można ją przechowywać w szczelnie zamkniętym woreczku w lodówce.

wiosenne serduszka z przebiśniegiem z masy porcelanowej

Oczywiście z masy porcelanowej można zrobić serduszka z dowolnie odciskanymi kwiatuszkami. Można również odcisnąć serwetkę lub inną rzecz o wyraźnej fakturze.W takiej masy poza wiosennymi serduszkami można wykonać ozdoby na choinkę, walentynkowe serduszka, zawieszkę z okazji Dnia Mamy. Wszystko zależy od potrzeby chwili i Waszej pomysłowości:)

masa porcelanowa prosty przepis

Radosnego tworzenia!!

Zobacz też ozdoby choinkowe z masy porcelanowej oraz inne nasze pomysły na masy plastyczne!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!