Moje młodsze dziecko zaczęło się interesować literami. Muszę przyznać z ogromną dumą, że prawie wszystkie litery już zna, prawidłowo rozpoznaje i większości dobrze nazywa. Idąc więc z ciosem, ze starszym dzieckiem przygotowaliśmy naszemu maluchowi, cały alfabet. Nie wiem dla kogo zabawa była lepsza 🙂 Oprócz tego przedstawiam kilka innych interesujących pomysłów na zabawy edukacyjne z wykorzystaniem liter Lego Duplo.

Materiały i przybory:

  • klocki Lego Duplo lub inne
  • zwierzątka Lego lub inne drobne zabawki
  • wiersz „Abecadło” J. Tuwima

Ogrom możliwości jakie daje zabawa z klockami Duplo to prawdziwe pole do popisu dziecięcej, i naszej dorosłych, wyobraźni i kreatywności. Oprócz tradycyjnego konstruowania, klocki Lego Duplo można wykorzystać również do nauki kolorów, zabaw matematycznych, ćwiczeń grafomotorycznych, segregowania i grupowania według określonej cechy [koloru bądź kształtu], konstrukcji labiryntu. Można również wprowadzać dziecko w świat liter konstruując pierwsze litery i słowa właśnie z klocków.

Przygodę z literami najlepiej rozpocząć od wprowadzenia obrazu graficznego pierwszych liter imion domowników. Kolejnym krokiem jest zapoznanie dziecka z obrazem całego imienia dziecka, a kolejno ważnych dla dziecka słów [mama, tata, imię rodzeństwa, zwierzęcia czy maskotki]. Bardzo istotne, by były to litery drukowane, o niezmiennym kształcie. I oczywiście pamiętajmy, że dla malucha musi to być przede wszystkim dobra zabawa🙂 Kolejną propozycję na zabawę z literami tworzącymi imię dziecka można znaleźć w artykule: Sensoryczne zabawy z kaszą. Zachęcam do lektury:)

Na początku, imię mojej córki długo stało w widocznym miejscu u niej w pokoju.

interesujące pomysły na zabawy edukacyjne z wykorzystaniem liter Lego Duplo

Potem układaliśmy imiona pozostałych domowników.

namacalny kształt liter to dodatkowy bodziec do skojarzenia brzmienia litery z jej obrazem [przestrzennym kształtem] a w konsekwencji zapamiętaniem
SONY DSC

Pamiętajmy, że dziecko poznaje świat w sposób wielozmysłowy. Obcowanie z namacalnym kształtem liter to dodatkowy bodziec do skojarzenia brzmienia litery z jej obrazem [przestrzennym kształtem] a w konsekwencji zapamiętaniem jej!

Tak wygląda cały alfabet przygotowany przez mojego syna, własnoręcznie zbudował litery według swojego pomysłu.

alfabet litery z klocków lego duplo

Następną propozycją na zabawę jest wyszukiwanie zwierzątek zaczynających się na konkretne litery.

nauka liter z lego duplo

Wysłuchiwanie pierwszej głoski w nazwie przedmiotu ćwiczy słuch fonematyczny, czyli słuch odpowiedzialny za rozróżnianie poszczególnych dźwięków mowy. Dobrze rozwinięty słuch fonematyczny wpływa korzystnie na rozwój mowy dziecka a w późniejszym czasie na naukę czytania i pisania.

ćwiczenia słuchu fonematycznego

Zabawa ze zwierzątkami i przyporządkowanie ich do pierwszych liter nazwy zwierzęcia to również doskonały bodziec do zapamiętania kształtu litery.

Literami zbudowanymi z klocków można się też bawić ze starszymi dziećmi. Można układać słowa i przyporządkowywać do nich zabawki. Starsze dziecko może również z liter swojego imienia spróbować ułożyć inne słowa. Tu pomysły jak wykorzystać litery z imienia Weronika.

litery lego terapia pedagogiczna
wprowadzanie dziecka w świat pisma

Na koniec, zachęcam do wspólnej zabawy wg tekstu wiersza „Abecadło” Juliana Tuwima z udziałem skonstruowanych z klocków liter. Ten zabawny, wpadający w ucho tekst, dodatkowo wzbogacony realnymi, przestrzennymi literami, pomoże dziecku zapamiętać brzmienie liter i skojarzyć je z ich kształtem.

Abecadło

Abecadło z pieca spadło,
O ziemię się hukło,
Rozsypało się po kątach,
Strasznie się potłukło:
I – zgubiło kropeczkę,
H – złamało kładeczkę,
B – zbiło sobie brzuszki,
A – zwichnęło nóżki,
O – jak balon pękło,
aż się P przelękło.
T – daszek zgubiło,
L – do U wskoczyło,
S – się wyprostowało,
R – prawą nogę złamało,
W – stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.

J. Tuwim

Radosnej zabawy w świecie liter Lego Duplo!

alfabet litery z klocków lego duplo

Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!