Zabawy sensoryczne mają za zadanie pobudzać zmysły dziecka, poszerzać i organizować świat jego doznań a tym samym stymulować harmonijny rozwój układu nerwowego i mózgu. Do przeprowadzenia zabaw sensorycznych wystarczy otworzyć szafki kuchenne i przymknąć oko na bałagan. Dziś zajmiemy się rozwijaniem zmysłu dotyku – poniżej przedstawiam kilka propozycji na sensoryczne zabawy z kaszą jaglaną [można wykorzystać również ryż lub inne kasze].

Materiały i przybory:

  • taca
  • kasza jaglana
  • plastikowy, płaski, zamykany pojemnik
  • litery, kartka papieru i flamaster
  • naczynka, łyżeczki, pojemniczki
  • drobiazgi z pudła z zabawkami
  • obrazki z gry „Tęcza”
  • zabawkowa szczotka i szufelka

1. Zabawa w wyszukiwanie liter imienia dziecka i umieszczenia ich na przygotowanym wcześniej szablonie.

Ja użyłam bardzo różnych liter: plastikowych, piankowych oraz magnetycznych. Ułożyłam je na dnie pojemnika a następnie wsypałam całą paczkę kaszy.

Zadaniem dziecka jest odnalezienie w kaszy liter i umieszczenie na przygotowanym wcześniej szablonie. Różnorodne faktury liter, dotyk ziaren kaszy to niesamowita stymulacja zmysłów dziecka.

Zabawa z literami to dodatkowy atut poznawczy – możemy uczyć pierwszych liter w najważniejszym dla dziecka słowie: jego imieniu.

2. Zabawa w przesypywanie

Gromadzimy kilka pojemników i pozwalamy dziecku na swobodę:) Moja córka bawiła się w ten sposób kilkukrotnie po 40 minut, stąd pomysł na wsypanie kaszy do zamykanego pojemnika. Po zabawie sprzątamy kaszę, zamykamy pojemnik i spokojnie czekamy na następną okazję do zabawy z kaszą.

3. Wyszukiwanie zabawek

W pojemniku z kaszą chowamy kilka małych zabaweczek, szklanych kulek, koralików, guzików lub innych drobiazgów – zadaniem dziecka jest wygrzebanie ich z pomiędzy ziarenek kaszy. Warto powiedzieć dziecku ile ukryliśmy zabawek!

4. Rysowanie w kaszy

Szykujemy tęczowe tło do pojemnika – ja pocięłam na paski kolorowe kartki papieru a następnie skleiłam je. Kolorowe tło umieszczamy na dnie blaszki do pieczenia i prosimy o rysowanie kształtów palcem w kaszy. Można odwzorowywać na przykład litery alfabetu lub cyfry.

5. Zabawa w kolory

W kaszy ukrywamy kolorowe krążki z gry Granny „Tęcza”. Zadaniem dziecka jest odnalezienie krążków i przyporządkowanie ich do kolorowych miseczek.

Niezbędnym elementem zabaw sensorycznych jest zrobienie po zakończeniu zabawy porządku. Porządkowanie swojego miejsca pracy to dobry nawyk. W tym wypadku to również świetne zadanie kształtujące koordynację wzrokowo – ruchową. Do sprzątania użyliśmy zabawkowej szczotki oraz szufelki.

Serdecznie zachęcam do wszelkiego rodzaju zabaw sensorycznych – to świetny sposób poznania świata a także zwyczajnie dobra zabawa:)

Zabawy sensoryczne w kaszy, ryżu

Spodobały Ci się zabawy z kaszą? Jeśli tak, to zobacz proszę inne nasze pomysły na zabawy sensoryczne!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!