Wszyscy lubimy patrzeć w gwiazdy - jest w nich magia, której niezależnie od wieku ulegamy. Mamy teraz sposób na to, by w nie patrzeć niezależnie od pory dnia. A przy okazji możemy pomóc dzieciom poznać układy gwiazd i nazwy najbardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów.

Materiały i przybory:

  • rolki po ręcznikach kuchennych, folii do żywności lub aluminiowej
  • ciemny papier - papier kolorowy, kolory intensywne
  • nożyczki
  • klej, np. Magic
  • wypisany długopis lub coś ostrego do dziurkowania papieru
  • gruba tekturowa podkładka
  • gumki recepturki

1. Drukujemy wzór z konstelacjami pamiętając o tym, że rolki po różnych produktach mają mniejszą lub większą średnicę- należy dostosować wydruk do posiadanych rolek.

2.Ciemny papier tniemy na kwadraty, tak by mogły zakryć wylot rolki. Muszą być na tyle duże, by swobodnie dało się je umocować na końcu tuby przy pomocy gumki recepturki.

3. Wycinamy okrągłe pola z gwiazdami i naklejamy na przygotowane kwadraty.

4. Kładziemy kolejno przygotowane kwadraty na podkładce i przy pomocy wypisanego długopisu lub innego szpikulca robimy dziurki w zaznaczonych punktach.

gwiazdozbiory dla dzieci

5. Całość mocujemy gumką recepturką na końcu rolki.

doświadczenia dla dzieci

6. Kiedy patrzymy przez teleskop w stronę okna lub innego źródła światła, przez zrobione dziurki wpada odrobina światła dając wrażenie widoku gwiazd.

zabawa badawcza dla dzieci gwiazdozbiory

Do przygotowania teleskopu wystarczy nam jedna rolka- można swobodnie zmieniać wydrukowane konstelacje. Niestety rolki po papierze toaletowym nie nadają się do przygotowania tego teleskopu, oko jest zbyt blisko wylotu rurki.

teleskop konsletalcje dla dzieci diy

Dla małych miłośników gwiazd taki teleskop przygotowany przez rodziców będzie świetnym prezentem z okazji Dnia Dziecka!

Pomysł pochodzi z hiszpańskiej strony https://educarpetas.blogspot.com, wzór do wydruku z angielskiej https://science-yakin10.blogspot.com

Cały Świat w zasięgu naszych rąk:)

Zapisz


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!