Niedawno nasze dziecko, dostało na zadanie domowe przygotowanie drzewa genealogicznego. Wyszło nam całkiem spore drzewko z racji tego, że możemy się jeszcze poszczycić posiadaniem pradziadka:)

Materiały i przybory:

  • kartka z bloku A3
  • brązowa i 2 pomarańczowe kartki ksero
  • farby, pojemnik, pędzel, wacik
  • gruba marchewka i ostry nóż
  • nożyczki
  • klej np.:Magic
  • czarny mazak

1. W płaskim pojemniku rozprowadzamy w wodzie niebieską i białą farbę. Na karton formatu A3 nakładamy od góry błękitne tło przy pomocy wacika. Na samym dole kartki pozostawiamy nieco czystego miejsca. Do pojemnika z farbą dodajemy zielonego i nakładamy na pozostawione puste miejsce na dole kartki. Czekamy aż nasze tło wyschnie.

tłopracy plastycznej wacik

2. Odcinamy kilkucentymetrowy fragment marchewki z jej grubszej strony. Do czystego pojemniczka na farbę nakładamy czerwoną farbę. Powinna być nieco bardziej gęsta niż ta na tło. Na pomarańczowych kartkach stemplujemy jabłuszka- ich kształt uzyskujemy nakładając jeden okrągły stempelek na drugi, tak aby trochę na siebie zachodziły. Szykujemy kilka więcej jabłuszek niż mamy członków rodziny. Nie ma wtedy problemy, gdy dziecko pomyli się wpisując imię. Pozostawiamy do wyschnięcia.

3. Wycinamy jabłuszka w taki sposób, by pozostał widoczny fragment pomarańczowej kartki na której robiliśmy pieczątki. Następnie wypisujemy imiona członków rodziny.

stempel z marchewki jabłka

4. Z brązowego papieru wycinamy pień oraz gałęzie drzewa. Przyklejamy na uprzednio przygotowane tło.

5. Z pozostałego fragmentu marchewki robimy pieczątkę do robienia listków. Po prostu wycinamy cieniutki fragment marchewki na jej środku, tak jak to widać na zdjęciu. Farba do robienia liści powinna być gęsta- dzięki temu uzyskamy ładne listki. Stemplujemy przestrzeń wokół korony drzewa. Pozostawiamy do wyschnięcia.

pieczątka z marchewki prosta praca plastyczna

pieczątka z marchewki praca plastyczna

6. Przyklejamy jabłuszka na właściwych miejscach na drzewie. Możemy dorysować ogonki.

drzewo genealogiczne łatwa praca plastyczna dzieci

To dość czasochłonna praca, nam przygotowanie wszystkiego zajęło dwa dni. Oczywiście w międzyczasie poruszyliśmy mnóstwo tematów związanych z naszymi przodkami, miejscem dziecka w rodzinie i zmian jakie w niej z czasem będą następowały.

drzewo genealogiczne praca plastyczna dzieci


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!