Nauka wiązania sznurówek zaczyna się od umiejętności prostego zawiązania supełka oraz kokardki. Zanim zaczniemy to trenować na prawdziwych butach warto wielokrotnie przećwiczyć tą umiejętność w czasie zabawy. Do tego celu można przygotować tekturowy but treningowy do wiązania sznurówek oraz prezent i kucyk do wiązania wstążek.

Materiały i przybory:

  • tektura
  • ostro zakończone nożyczki lub nóż
  • marker
  • kredki
  • sznurówka
  • wstążki

Na kawałkach tektury rysujemy markerem kształty: buta, prezentu oraz włosów z kucykiem a następnie kolorujemy je kredkami. Trzeba uważać, by zbyt mocno nie przyciskać kredek, bo można zrobić w tekturze nieestetyczne wgłębienia.

Przy pomocy ostrych nożyczek robimy dziurki do przewlekania sznurówki oraz wstążek. Końce wstążek należy zabezpieczyć przed pruciem się - najlepiej zrobić to opalając ostrożnie koniuszek wstążki nad ogniem np.: płomieniem zapalniczki.

nauka wiązania sznurówek, kreatywne sposoby na naukę wiązania kokardek dla dzieci

Naukę wiązania butów należy rozpocząć od umiejętności zawiązania prostego supła. Jeśli dziecko potrafi zawiązać supeł przechodzimy do nauki wiązania kokardki. Są różne techniki wiązania kokardek - ja robię dwa uszka, krzyżuję je ze sobą i zawiązuję analogicznie jak prosty supeł.

pomysł na naukę wiązania kokardek, kreatywne sposoby rozwijające manualne zdolności dzieci

Kokardki dziecko może również wiązać na: swoim udzie, na brzuszku misia, na szyi pluszowego pieska lub kotka, na włosach lalki... W nabyciu wprawy w wiązaniu sznurówek najważniejszy jest trening i pozwolenie dziecku na samodzielność:)

nauka wiązania kokardek, kreatywne sposoby na naukę wiązania sznurówek dla dzieci

Warto pamiętać, że zachęcanie dziecka do samodzielnego ubierania się to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnej, która odpowiada w dalszej perspektywie za naukę pisania.


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!