Nauka wiązania sznurówek zaczyna się od umiejętności prostego zawiązania supełka oraz kokardki. Zanim zaczniemy to trenować na prawdziwych butach warto wielokrotnie przećwiczyć tą umiejętność w czasie zabawy. Do tego celu można przygotować tekturowy but treningowy do wiązania sznurówek oraz prezent i kucyk do wiązania wstążek.

Materiały i przybory:

  • tektura
  • ostro zakończone nożyczki lub nóż
  • marker
  • kredki
  • sznurówka
  • wstążki

Na kawałkach tektury rysujemy markerem kształty: buta, prezentu oraz włosów z kucykiem a następnie kolorujemy je kredkami. Trzeba uważać, by zbyt mocno nie przyciskać kredek, bo można zrobić w tekturze nieestetyczne wgłębienia.

Przy pomocy ostrych nożyczek robimy dziurki do przewlekania sznurówki oraz wstążek. Końce wstążek należy zabezpieczyć przed pruciem się – najlepiej zrobić to opalając ostrożnie koniuszek wstążki nad ogniem np.: płomieniem zapalniczki.

Naukę wiązania butów należy rozpocząć od umiejętności zawiązania prostego supła. Jeśli dziecko potrafi zawiązać supeł przechodzimy do nauki wiązania kokardki. Są różne techniki wiązania kokardek – ja robię dwa uszka, krzyżuję je ze sobą i zawiązuję analogicznie jak prosty supeł.

Kokardki dziecko może również wiązać na: swoim udzie, na brzuszku misia, na szyi pluszowego pieska lub kotka, na włosach lalki… W nabyciu wprawy w wiązaniu sznurówek najważniejszy jest trening i pozwolenie dziecku na samodzielność:)

Warto pamiętać, że zachęcanie dziecka do samodzielnego ubierania się to doskonała okazja do ćwiczenia sprawności manualnej, która odpowiada w dalszej perspektywie za naukę pisania.