Poprzez swą niepowtarzalną barwę jarzębina jest jednym z bardziej lubianych motywów jesiennych prac plastycznych. Spośród wielu technik, do przedstawienia jarzębiny najcudowniejszym jest wyklejanie plasteliną. Praca jest wtedy wielowymiarowa i na tyle prosta do wykonania, że poradzi sobie z nią każdy przedszkolak. Dla mnie praca z plasteliną: toczenie kulek, wałeczków oraz rozcieranie plasteliny na papierze ma dodatkowo wymiar terapeutyczny- doskonale usprawnia małe paluszki, przygotowując je do nauki pisania!

Materiały i przybory:

  • wydrukowany szablon jarzębiny
  • nożyczki
  • plastelina
  • kredka do wykonania tła
  • ołówek

Wycinamy ramkę z jarzębiną. Wybraną kredką malujemy tło. Z czerwonej plasteliny toczymy niewielkie kulki i przyklejamy je do jarzębiny, delikatnie rozpłaszczając. Cała praca ma szerokie kontury, dzięki temu bez trudu można je wypełnić plasteliną i do tego świetnie wyglądają!
Liście wyklejamy bardziej rozprowadzając plastelinę na papierze, natomiast ramkę, poprzez rozpłaszczanie wałeczków plasteliny.
Na koniec ołówkiem robimy małe kropki w każdym koralu jarzębiny. Zamiast kropki wykonanej ołówkiem można również nakleić małą, czarną kulkę plasteliny. Drugi sposób polecam nieco starszym dzieciom.

kreatywne prace jesienne z jarzębiną z plasteliny

Na przygotowanym pliku są zamieszczone dwa obrazki - dzięki temu zaoszczędzimy papier drukując prace dla większej ilości dzieci.

Jak widzicie - moja plastelina jest z odzysku. Po wykonaniu większości prac plastycznych z jej użyciem - jak już nacieszą oczy - grupuję plastelinę mniej więcej kolorami a następnie wykorzystuję do prac, w których nie musi mieć czystej barwy.

Gotowa jarzębina wyklejona kulkami plasteliny ma świetną wielowymiarową fakturę!

Jarzębina jesienna praca plastyczna szablon do wydruku

Jeśli chcecie, możecie dodatkowo zrobić ołówkiem żyłki w liściach oraz ozdobne wgłębienia w ramce. To zadanie dla nieco starszych dzieci. Ale oczywiście nie musicie, tak też praca wygląda fantastycznie!


Cześć!
Tu Monika z ekodziecko.com. Wkładam w tworzenie strony wiele wysiłku. Staram się, by zamieszczane materiały były atrakcyjne dla dzieci i wartościowe z punktu widzenia ich rozwoju.
Jeśli chcesz, możesz wspomóc mnie w tym działaniu i w zamian podarować mi wirtualną kawę. Będzie mi bardzo miło :)
Dziękuję!

Podoba Ci się? Postaw mi kawę!